A roma holokausztra emlékeztek

A roma holokausztra emlékeztek
Dunaszerdahely |

Nagyszabású megemlékezést tartottak a Halpiac téri holokauszt-emlékműnél a roma holokauszt emléknapján, szerdán. A rendezvényt évről évre nemzetközi figyelem kíséri, idén is számos nagykövetség képviseltette magát.

1944. augusztus másodikának éjjelén közel 2900 romát és szintót gyilkoltak meg az auschwitz–birkenaui koncentrációs táborban. Tiszteletükre 1972 óta augusztus 2-át a roma holokauszt, a porajmos emléknapjaként tartjuk számon. Dunaszerdahelyen 2006-ban állították fel azt az emlékművet, ahol évről évre összegyűlnek a meghívottak, leróják tiszteletüket és koszorúznak. Megemlékeznek továbbá arról a mintegy hatvan romáról is, akiket Nyárasd és Vásárút között a Kis-Duna partján mészároltak le a magyar nyilasok és a náci SS egységei 1945-ben, nagypéntek napján. A rendezvényt nemzetközi figyelem kíséri, idén képviseltette magát Németország, Ausztria, Lengyelország, Szlovénia és Magyarország nagykövetsége. Jelen volt Hájos Zoltán polgármester, Jozef Koky és Dominik Bezák, a romaügyi kormánybiztos irodájának munkatársai, a református és a zsidó egyházak képviselői, a Szent György Lovagrend és a katolikus egyház képviseletében Nagy Frigyes, a Csemadok elnöke, valamint a különböző roma szervezetek képviselői.

A roma holokausztra emlékeztek

Ravasz József, a rendezvény főszervezője, a dunaszerdahelyi Romológiai Kutatóintézet igazgatója elmondta, hogy 18. alkalommal tartanak megemlékezést. Beszédében nyomatékosította, a második világháború óta eltelt idő sem bizonyítja, hogy a romák szocializációja, társadalmi felzárkóztatása jó irányban halad. Hangsúlyozta, Európában a romák többsége mélyszegénységben él. „Eljött az idő, amikor nemcsak szolidaritásra hívjuk fel a többségi társadalom figyelmét, hanem eredményeinket kívánjuk prezentálni.”

„A roma nép csakis az értelem fegyverével vívhatja ki azt a szabadságot és megbecsülést, ami népünknek Európában több évszázada nem sikerült. Fájdalmas érzés őszintének lenni, népünk a mai napig nem tudja avagy nem akarja megmondani, hogy nemzetben avagy egy ismeretlen létformában gondolkodik. Felénk ez az elvárás már több mint 700 éves, ezért nem véletlen, hogy nem találjuk helyünket az adott társadalomban. Második hazánkban mindent meg lehet tanulni, a lecke fel van adva, a feleltetés időszaka jön”

– zárta beszédét Ravasz József.

A roma holokausztra emlékeztek

Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke elismételte, mennyire fontos Európa-szerte kimondani a roma holokauszt emléknapján, hogy: soha többet!

„Nem lehet olyan politikai gondolat, ideológia, amelynek a vége az, hogy erőszakosan fordulunk a másikhoz”

– mondta beszédében, felhívva a figyelmet a kisebbségekre. Az internet felületén – általában a kisebbségeket érik támadások, hiszen ők tudnak a legkevésbé védekezni, mert kevesebben vannak. „Ezek a támadások időnként a fizikai likvidációra is vonatkoznak, ami elfogadhatatlan. Ez azt bizonyítja, nem tanultunk a történelemből, nem tudjuk, hogy a szónak milyen ereje van, hogy a szóval meg lehet változtatni a jelent és a jövőt rossz irányba” – hívta fel a figyelmet a közösségi média erejére és veszélyeire, ahol egy alternatív kultúra alakult ki. Berényi hangsúlyozta a szabadság fogalmát:

„Az én szabadságom ott ér véget, ahol a másik szabadsága kezdődik, ez oda-vissza érvényes. Azt hiszem, a mai roma holokauszt emléknap fő mottója újra lehet ez, hogy addig lehetünk szabadok, amíg másnak az értékeit ezzel nem romboljuk le, fizikai épségét nem romboljuk le és tiszteletben tartjuk a másikat.”

Az a civilizáció, amely megtalálja és megszabja a szabadság határait, az a sikeres civilizáció. Elmondta, a magyar kisebbség felelőssége, hogy a roma vezetőkkel együttműködve alakítsák ki az ország roma politikáját, azt, ami mindkét közösségnek hasznos és szükséges. Ezek a dolgok szorosan összefüggenek és fontos, mert a jövőnk útja a közös megértés, a közös fejlődés és a kölcsönös empátia.

A roma holokausztra emlékeztek

Magyarország Pozsonyi Nagykövetségéről Szebelédi Kata elsőbeosztott, titkár mondott beszédet, amiben nyomatékosította:

„Nem felejtjük, nem felejthetjük el az áldozatokat, miképpen nem felejtjük el a tennivalónkat. A felelősség örök. Ezt a népirtást gyakran ismeretlen holokausztnak is nevezik, mert kevéssé ismert és dokumentált, a pontos mértéke nem ismert és gyakran a fiatalabb roma generáció tagjai sem tudnak róla mindent. Ennek leküzdése érdekében nagyon értékesek a túlélők és az ő leszármazottaik által közvetített beszámolók, az ismeretek erősítése, bővítése, s ennek része a ma megnyitott múzeum is.”

Szebelédi Kata
Galéria

Évről évre a szeredi holokausztmúzeumban is megemlékeznek a roma holokausztról, ahol idén tiszteletét tette a Szlovák Köztársaság kulturális minisztere, Silvia Hroncová, továbbá Jana Dubovcová, a Szlovák Köztársaság igazságügyi minisztere és Martin Sklenár, a Szlovák Köztársaság védelmi minisztere. Ott volt Ján Hero is, a Szlovák Köztársaság roma közösségekért felelős kormánymeghatalmazottja. A történelmi visszatekintésben elmondták, hogy a szlovák nemzeti felkelés kitörése után a romák tömeges kivégzések áldozatai lettek az akkori Szlovákia területén. Erről tanúskodnak a Kremničkában, Nemeckában, Valaská Belában, Dubnica nad Váhomban, Zólyomban és sok más szlovákiai településen található roma áldozatok sírjai.

Jozef Koky, a romaügyi kormánybiztos irodájának munkatársa
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?