A háromnapos foglalkozás során a pedagógusok és ifjúságsegítők számára játékos formában igyekeztek átadni a tudást.
A pedagógusok is lehetnek áldozatok
A pedagógusok csaknem felének okozott gondot a pénzintézetek, vagy közszolgáltató cégek nevében küldött adathalász csalások felismerése. Erre jutott az a felmérés, amelyet a Média Detektív Fiataloknak program médiatudatossági tréningjén végeztek a múlt héten.
Akár több millió forintot, több százezer eurót is ellophatnak az adathalász csalók attól, aki nem ismeri fel az átverés apró jeleit. A bűnözők egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak, így egyre komolyabb erőfeszítést igényel a felismerés. A tavaly indult Média Detektív Fiataloknak program keretében három civil szervezet vállalta, hogy pedagógusokat és ifjúságsegítő szakembereket készít fel az álhírek, adathalász csalások, hamis nyereményjátékok, valamint a média manipulációs technikáinak felismerésére Magyarországon, Romániában és Szlovákiában. A pedagógusoknak és ifjúságsegítőknek szóló felkészítő tréninget a múlt héten tartották Romániában, egy csángó faluban, Kostelken.
„A háromnapos tréningen összesen 30 pedagógus és ifjúságsegítő szakember vett részt a három országból. Első nap az álhírek, második nap a hamis nyereményjátékok és az adathalász átverések jeleivel ismerkedtek meg, harmadik nap pedig a médiamanipulációs technikákkal. A tréning részeként egy 20 kérdésből álló álhír-és adathalász csalás kérdőívet töltettünk ki a foglalkozások előtt és után. Az eredmények szerint a pedagógusoknak leginkább a közösségi médiában terjedő bizonyos nyereményjátékok, a bankoktól és szolgáltatóktól érkező e-mailek, egyes csomagküldő SMS-ek, illetve bizonyos típusú álhírek valóságtartalmának megállapítása okozott leginkább gondot. A tréning előtti 66,5 százalékos helyes válaszok aránya a tréning után 83,5 százalékra emelkedett” – mondta Dr. Kenyeres Attila Zoltán médiakutató, a projekt szakmai vezetője.
A tréninget a szlovákiai TANDEM non-profit szervezet, a debreceni Hajdúsági Hallgatókért és Civilekért Egyesület, valamint a romániai Partiumi Ifjúságért és Hallgatókért Egyesület szervezte.
„A résztvevőknek kiscsoportokban kellett hírekről, e-mailekről, SMS-ekről, nyereményjátékokról, közösségi média posztokról eldönteni, hogy azok igazak-e, vagy csalások, illetve mik a jelei egyiknek és a másiknak. Álhíreket is készítettek, illetve kreatív játékokat terveztek a tudás átadására a fiatalok számára” – mondta Molnár Éva, a TANDEM, n.o. projektkoordinátora.
A tréningen résztvevő pedagógusoknak és ifjúságsegítő szakembereknek egyenként legalább 75 fiatal számára kell majd továbbadni a tudást. A projekt részeként elindult a www.mediadetektiv.hu weblap is, ahol négy nyelven ingyenesen elérhetők oktatási videók, tananyagok, valamint álhír- és adathalász csalás adatbázis is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.