A kitelepítések 70. évfordulóján akartak Gútára menni Kotlebáék

A kitelepítések 70. évfordulóján akartak Gútára menni Kotlebáék
Gúta |

<p>Nagy felháborodást váltott ki Gútán Kotlebáék szombatra tervezett akciója. A szervezők visszakoztak.</p>

A helyi közösség komoly felháborodása és a médiaérdeklődés nyomán lefújták a Marian Kotleba nevével fémjelzett Mi Szlovákiánk Néppárt április 8-án, szombaton estére tervezett filmvetítését, amit a közkedvelt, számtalan családi és közösségi eseménynek otthont adó Leonor szállóban tartottak volna. A gútaiak leginkább azt sérelmezték, hogy a találkozóval összekötött vetítésre a kitelepítések és deportálások 70. évfordulójának tiszteletére tartott hétvégi megemlékezésekkel egy időben került volna sor.

A helyiségeket Ladislav Macejko helyi vállalkozó foglalta le, de, mint mondta, ő csak közvetített, egy barátja kérte meg arra, hogy segítsen megfelelő termet találni a városban az akció lebonyolítására. Kérdésünkre, tudta-e, melyik párt részére kell a terem, igennel felelt, ám rögtön hozzátette, nem tagja a pártnak, és arról sem volt tudomása, hogy milyen megemlékezés zajlik a hétvégén Gútán. „Amikor ez kiderült, rögtön lefújtam a rendezvényt, és a jövőben nem kívánok a pártnak semmilyen akciójához segítséget nyújtani” – nyilatkozta lapunknak. A szálloda üzemeltetője, Peter Majerčík is azt hangsúlyozta, ők csak a termeket adták volna bérbe. „Nem teszünk különbséget, volt itt már szlovák, magyar és roma rendezvény is. Nem feladatunk, hogy megítéljük az egyes rendezvények szervezőit – mondta, megjegyezve, nem tagja semmilyen pártnak. – Az időpontválasztás szerencsétlen véletlen, nem volt benne provokáló szándék, egyszerűen mostanra volt szabad termünk. Én nem tudtam, milyen megemlékezés zajlik a hétvégén Gútán.” Kérdésünkre, hogy levont-e valamilyen tanulságot az esetből, azt válaszolta: igyekszik elkerülni a politikai pártokkal való együttműködést.

A rendezvény lefújásánál minden bizonnyal nagy súllyal esett a latba, hogy civil csoportok a szálló bojkottálására szólították fel a gútaiakat, ami akár jelentős anyagi veszteséget is jelenthetett volna a vállalkozó számára. Nyilatkozatot adott ki az MKP és a Híd helyi szervezete is, mindkettő elítélte és szégyenletesnek nevezte a párt akcióját, külön kiemelve annak egybeesését a kitelepítettek és deportáltak 70. évfordulóján tartandó megemlékezésekkel. Gútán a lakosság közel 40 százalékát érintették az akkori események, 1947-ben összesen 424 családot (közel 1800 személyt) deportáltak Csehországba, és 458 családot (2000 személyt) telepítettek át Magyarországra.

Kotlebáék egyébként a kahlenbergi csatáról szóló September Eleven 1683 (11 settembre 1683/Bitwa pod Wiedniem) című filmet akarták levetíteni, ahol a keresztények döntő vereséget mértek az oszmán birodalomra. A 2012-ben olasz–lengyel koprodukcióban készült film műsorra tűzését annak „manipulatív történelemszemlélete és leplezetlen xenofób és soviniszta felhangja miatt” tavaly a szlovák közszolgálati tévé elutasította.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?