(Forrás: NMH-archívum)
Veszélyes ázsiai lódarazsak keserítik meg a méhészek életét
Az ázsiai lódarázs, egy Délkelet-Ázsiában honos invazív rovarfaj veszélyt jelent a méhekre és más beporzókra. Nálunk is károkat okozhat!
A környezetvédelemmel is foglalkozó Ekofond SPP nonprofit szervezet a szlovák határ közelében is előforduló ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax) komoly veszélyeire figyelmeztet. Veszélyezteti a méheket és a beporzókat, és több millió eurós kárt okozhat.
Kisebb, mint a mi közönséges darazsunk. A tor és a potroh fekete, jellegzetes sárga-narancsszínű csíkkal a potroh alján. Lábai feketék, lábfejei élénksárgák. Az ázsiai lódarazsak akár egy méter magas fészket is építhetnek, gyakran előfordulnak fák lombkoronáiban, de akár lakott területek közelében is. Egy fészekben akár 3000 ázsiai lódarázs is élhet.
Az „Állítsuk meg a lódarazsat” kezdeményezés
Ennek az invazív rovarfajnak a veszélye miatt az Ekofond SPP figyelemfelkeltő kampányt indít, amelynek keretében elindul az első szlovákiai mobilalkalmazás, az „Állítsd meg a lódarazsat”. A lakosság a segítségével bejelentheti az ázsiai lódarázs vagy fészkének esetleges jelenlétét. A kampány részeként egy dokumentumfilm is készült „Az ázsiai lódarázs – fenyegetés beporzóinkra és a biológiai sokféleségre” címmel.
Az Ekofond SPP természetvédelmi és méhész szakemberekkel együttműködve lépéseket tesz az ázsiai lódarázs terjeszkedésének megakadályozására. „Szlovákiában nincs természetes ellensége, és a méheink még nem képesek védekezni ellene. Ezért nagyon fontos, hogy a lakossággal együtt figyeljük és jelentsük ennek a veszélyes darázsfajnak az esetleges előfordulását” – mondta Zlatica Vargová, az Ekofond SPP igazgatója.
Figyelmeztessen másokat is
Különösen fontos, hogy felhívjuk a figyelmet erre a problémára, és motiváljuk az embereket, hogy hozzájáruljanak a méhcsaládok védelméhez. Ezért fejlesztette ki a Ekofond SPP az „Állítsd meg a lódarazsat” mobilalkalmazást, amelyen keresztül a polgárok jelenthetik az ázsiai lódarázs esetleges jelenlétét vagy fészkeit. Az alkalmazás kapcsolódik a Szlovák Köztársaság Állami Természetvédelmi Hivatalának gyorsriasztási rendszeréhez, amely lehetővé teszi az illetékes hatóságok azonnali reagálását.
Az Ekofond SPP arra kér mindenkit, hogy figyeljen oda a környezetére, legyen éber, és ha ázsiai lódarazsat vagy annak fészkét észleli, azonnal értesítse az illetékes hatóságokat az „Állítsuk meg a lódarazsat” alkalmazáson vagy a [email protected] e-mail-címen keresztül.
Ha fészket lát, tartson legalább 5 méteres távolságot. Bár e faj egyedei nem veszélyesebbek az emberre, mint más csípő rovarok, ha megzavarják a fészküket, több tucat vagy akár több száz egyed agresszívan megtámadhatja a betolakodót, aminek kellemetlen következményei lehetnek. Az allergiások, a gyermekek és az idősek számára ez komoly veszélyt jelent.
Ha lehetséges, célszerű fényképet vagy videót mellékelni. „Együtt enyhíthetjük az ázsiai lódarázs által okozott károkat, hozzájárulhatunk méheink és Szlovákia általános biológiai sokféleségének védelméhez” – tette hozzá Zlatica Vargová.
Hogyan jutott Európába
Az ázsiai lódarazsat először 2004-ben észlelték Franciaországban. Véletlenül került oda, egy kínai kerámiaszállítmányon keresztül. Azóta az egész kontinensen elterjedt, és már a szomszédos országokban – Magyarországon, Ausztriában és Csehországban – is észlelték.
Szlovákiában még nem igazolták a jelenlétét, bár feltételezhető, hogy már behatolt a területünkre.
Miért jelent veszélyt
Az ázsiai lódarázs körülbelül három centiméteres, és méheket és más rovarokat zsákmányol, amelyek kulcsszerepet játszanak a növények beporzásában, amelyektől függünk. Képes bekeríteni egy méhkast, és csoportosan megtámadni zsákmányát, ami jelentős méhkolónia-veszteségekhez vezet.
Az ázsiai lódarázs kolóniái szezononként több mint 11 kilogramm rovart is elfogyaszthatnak, ami veszélyezteti az ökoszisztémák stabilitását, és csökkenti a méz vagy más méhészeti termékek termelését.
(pluska.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.