<p>Az év csillagászati eseménye volt a Vénusz június 5-i (a keleti féltekén 6-i) átvonulása a Nap előtt, a következő ilyen eseményre 105 évet kell várni. A Naptól számított második bolygó, a Vénusz körülbelül akkora, mint a Föld, ez az egyik legfényesebb objektum az éjszakai égbolton, mivel vastag felhőtakarója gyakorlatilag az összes napfényt visszatükrözi az űrbe.</p>
Vénusz-átvonulás: legközelebb 105 év múlva
A Vénusz-átvonulások különlegességét - azt, hogy a bolygó a Föld és a Nap között halad el - a jelenség ritkasága adja. Az egyes átvonulások között rendre 8 év, majd 121,5 év, újból 8 év, végül 105,5 év telik el, majd a ciklus kezdődik elölről. A távcső feltalálása óta összesen hét alkalommal volt ilyen jelenség, ebből hatot meg is figyeltek. Első alkalommal Johannes Kepler német csillagász figyelte meg a Vénusz átvonulását a XVII. században - az 1639-es égi show-t - állítólag csak ketten látták. Az 1882-es átvonulásra már sokan voltak kíváncsiak, New Yorkban a látványosság sok bámészkodót vonzott, akik 10 centet fizettek azért, hogy belenézhessenek a távcsőbe.
A legutóbbi Vénusz-átvonulás 2004. június 8-án volt, amikor milliók követték az eseményt, a következők pedig 2117. december 11-én, 2125. december 8-án, majd 2247. június 11-én lesznek.
A jelenséget Szlovákiában a Magas-Tátra feletti rossz időjárás ellenére is lehetett látni – közölte a Aleš Kučera, a Szlovák Tudományos Akadémia Csillagászati Intézetének igazgatója. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.