<p>Egy ritka afrikai varánuszfajt, Varanus ornatust láthatnak a hét végétől a Szegedi Vadaspark látogatói; az Afrikában őshonos gyíkfélét korábban a nílusi varánusz egyik alfajának tartották, ma már külön fajba sorolják.</p>
Süsü, a varánusz Szegeden látható
A fajnak magyar elnevezése még nincs, de angol és latin nevének jelentése alapján az ékes vagy díszes varánusznak hívhatnák, és ez hátának különleges mintázata miatt illene is rá – mondta az MTI-nek Endrédi Lajos, az állatkert munkatársa.
A varánuszok ragadozó hüllők, amelyek Afrikától Ázsián keresztül Ausztráliáig elterjedtek. A legnagyobb képviselőjük a komodói sárkány, amely elérheti a háromméteres testhosszt, és az emberre is veszélyes lehet - közölte a szakember.
Az afrikai varánuszfajok szintén hatalmasra nőhetnek, hosszú farkukkal akár két és fél méteresek is lehetnek. Bár az embert nem támadják meg, védekezve harapásukkal, karmukkal, de leginkább farkcsapásaikkal súlyos sérülést képesek okozni. Kisebb madarakra, emlősökre vadásznak, a dögöt sem vetik meg, és különösen kedvelik a krokodiltojásokat, illetve az abból kikelt fiókákat.
A Szegedi Vadaspark szombaton nyíló zsiráfházának egyik terráriumában látható példány kedvence a csirkehús, de a halat is kedveli. Egy magántenyésztőtől az állatkertbe került egyed – amely a gondozóktól a Süsü nevet kapta – még viszonylag fiatalnak számít, de hossza már így is meghaladja az 1,2 métert.
Az ékes vagy díszes varánuszok Nyugat- és Közép-Afrika trópusi erdeiben élnek, az állandó vízfolyásokhoz közel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.