„Nő van hegyes mellű és lógó mellű, kemény farú és fonnyadt farú” – kezdi előadását a népszerű színész a Magam sem tudom, miért mondom el mindezt? című sorozatban, amelyet állítólag az ifjúság felvilágosítása érdekében indított a Pink, a legnézettebb szerbiai televízió.
Nőgyűlölet rózsaszínben
Azzal persze mindenki tisztában van, hogy a „felvilágosítónak” reklámozott, valójában alpári sorozat azért került műsorra, hogy szinten tartsa a Pink irigylésre méltó nézettségét.
A Pink – angolból kölcsönzött nevéhez illően – rózsaszín épülete mindig is szálka volt azoknak a szemében, akik a Milosevics-érában egy európai Szerbiáról álmodtak. Ifjú tulajdonosa, Milosevicsné Mira Markovics pártjának egykori tisztségviselője tudta, mivel lehet a nézőket adójához csábítani. Itt daloltak a szerb műzene „csalogányai”, házi sztárja volt a Pinknek az „isteni Ceca”, a hírhedt Arkan felesége (ma özvegye), éjfél után pedig kemény pornót kaptak a nézők. A Pink megállás nélkül szórakoztatott.
Kivéve, amikor másra volt szükség. A Milosevics-érában választások előtt részletesen beszámolt a győztesnek kijelölt pártok korteshadjáratáról. Nem rajta múlt, hogy a Milosevics feleségének Jugoszláv Baloldal nevű pártja mindig leszerepelt, hiába volt a Pink a „nagyasszony” magántévéje és szócsöve.
Milosevics bukása után hiába remélték a hatalomváltást elősegítő – korábban támadott és nyomorgatott – médiumok, hogy a Pink eltűnik a színről. A demokratikusan megválasztott új vezetés vezető politikusai nem hogy bezáratták volna a „rózsaszínű kaput”, amelyen át annyi métely zúdult a közönségre, hanem maguk is előszeretettel jelentek meg a népszerű adó műsoraiban.
Amikor pedig a korrupcióellenes bizottság elnöke azt találta mondani: le kellene rombolni a Pink eleve engedély nélkül épített, rút székházát, a tévétulajdonos külön műsorban zúdította rá legocsmányabb rágalmait. A jeles jogászprofesszornak nem sikerült elérnie, hogy a Pink helyreigazítson.
A közvélemény most kíváncsian figyeli, mi lesz a fejleménye a legújabb Pink-botránynak. Nem kormányzati szervezetek, közöttük női mozgalmak perlik ugyanis a tévét és tulajdonosát, a fent említett „felvilágosító” műsor kapcsán, nőgyűlölet terjesztéséért. A televízió píár-menedzsere azonnal minősített: a pert indító „jelentéktelen, melegeket tömörítő” egyesületek azzal sincsenek tisztában, hogy a színész régi népi költeményekből idézget. Költői, az ám! – válaszolják a sértettek. A balkánian patriarchális szerb társadalomban a nő ma is másodrendű lény. Még parlamenti képviselők is rendszerint szoknyásnak titulálják politikai ellenfelüket, ha meg akarják sérteni.
Nem kell persze jóstehetség hozzá, hogy kitalálja az ember: a perből nem lesz semmi. A belgrádi törvényszék most mentett fel egy nacionalista politikust, aki élő televíziós adásban megrúgta a riportert, aki kellemetlen kérdést mert feltenni neki.
Pedig nem ártana a felelősségre vonás. Talán akkor valamelyest visszaszorulna a családon belüli erőszak is Szerbiában.
Újvidék, 2003. december
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.