Pastuk (38%)*
Mint Afganisztán domináns etnikai csoportja, ők teszik ki az ország lakosságának mintegy negyven százalékát. (Legalább ennyi pastu él Pakisztánban is, miután az afgán–pakisztáni határ meghúzása kettévágta a pastuk földjét.
NÉPEK, TÖRZSEK, SZOKÁSOK
Pastuk (38%)*
Mint Afganisztán domináns etnikai csoportja, ők teszik ki az ország lakosságának mintegy negyven százalékát. (Legalább ennyi pastu él Pakisztánban is, miután az afgán–pakisztáni határ meghúzása kettévágta a pastuk földjét.) Eredetileg a Hindu-kus hegységtől délre fekvő területen éltek, de ma már az ország minden részén találhatóak pastu csoportok. Törzsi szervezetben élnek, és szigorú törzsi hagyományok határozzák meg mindennapjaikat, amelyek részben alapot szolgáltattak a tálibok fundamentalizmusához. Jelentős részük mezőgazdasági termelő, és falvakban letelepedve él, de sokan közülük nomád állattartókként vándorolnak. A pastu nyelvet beszélik, amely az indoiráni nyelvek keleti családjához tartozik. Ez az ország egyik hivatalos nyelve. A legtöbb pastu az iszlám többségi szunnita irányzat híve.Tádzsikok (25%)
Iráni eredetű népcsoport, Afganisztán második legnagyobb etnikai csoportja. (Régebben ők alkották a legnagyobb csoportot.) Elsősorban az ország északkeleti részén, a Kabul feletti völgyekben és Herát környékén élnek. Ők – a pastukkal ellentétben – nem oszlanak törzsekre. Elsősorban földművesek, kézművesek és iparosok, de vannak tádzsikok, akik félnomád állattartókként élnek a Hindu-kus hegységben. A szintén indoiráni dari nyelvet beszélik, amely azonban nem azonos a Tádzsikisztánban használatos tádzsik nyelvvel. Ez Afganisztán másik hivatalos nyelve. (A legtöbb városban többen beszélik a darit, mint a pastut.) Ők is szunnita muzulmánok.Hazarák (19%)
Afganisztán harmadik legnagyobb etnikai csoportja. Elsősorban az ország középső, hegyvidékes részén, Mazari-Sarifban és Kabulban élnek. A legtöbbjük földművelő vagy juhász. Bár őseik Északnyugat-Kínából származnak, az archaikus perzsa nyelvet beszélik. Miután nyolcvan százalékuk síita, a szunnita muzulmán többségű országban rengeteg megkülönböztetés éri őket.Üzbégek (8%)
A Hindukus hegységtől északra fekvő sztyeppéken élő, török népek közül övéké a legnagyobb csoport Afganisztánban. Elsősorban földműveléssel, mezőgazdasággal foglalkoznak. Legtöbbjük az üzbég nyelvet beszéli. A többségi szunnita irányzat hívei.Türkmének*
Szintén török nép. Elsősorban Türkmenisztán határa mentén élnek, az ország északnyugati részén. Türkmén nyelven beszélnek.Kirgizek*
Szintén a török népek közé tartozik. Az ország északkeleti felén, a Vakhan-folyosó területén. Főként nomád életmódot folytatnak.Egyéb kisebbségek**
Nurisztániak, beludzsok, ajmakok, herátiak, bráhúik, zsidók, hinduk és szikhek.* Etnikai megoszlás az összlakossághoz képest, 1999-es adatok
** A fenti (pastu, tádzsik, hazara, üzbég) népcsoportokon kívül élő összes egyéb népcsoportok összesen 10%-ot tesznek ki. (n-g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.