<p>Nem mindennapi kiállítás eleveníti fel a kassai és a kelet-szlovákiai sörfőzés történetét, amely talán elsősorban a férfiakat szólítja meg. Címe: Gyerünk egy… </p>
Igyunk kassai sört!
Az októberig nyitva tartó tárlatot a Kelet-szlovákiai Múzeum jóvoltából a közelmúltban nyitották meg a kassai Kézművesek Házában, hogy a látogatók megismerkedhessenek a Bauernebl családi sörgyár történetével, valamint a régi időkben és a kassai gyár államosítása utáni években használt tárgyakkal. Igazán egyedi darabokat hoztak a kiállításra, kezdve a különféle poharaktól, a 17. és 18. századi üveg- és kerámiakrigliken és hatalmas kupákon át egészen a 20. században gyártott korsókig. A régiek elsősorban német és holland importdarabok. A kiállítás kurátora szerint a legérdekesebbek a15. század végéről és a 16. század elejéről ránk maradt égetett agyagból készített söröspoharak, amelyekre a kassai Kovács utcában folytatott ásatáskor bukkantak a régészek. Értékesek a 17. és 18. századból való kupák is, amelyeket a nemesek emléktárgyként hoztak magukkal Nyugat–Európából. A mai krigliket sorozatgyártásban állítják elő, ám akkoriban minden egyes darab kézzel festett mestermű volt. Külön részlegben kaptak helyet a szocialista korszak propagációs anyagai és sörcímkéi. Kassán és környékén egykor három sörgyár létzett, amelyek fokozatosan beolvadtak az 1945-ig működő Bauernebl-gyárba. Azt a Beneš-dekrétumok alapján államosították, majd a szocializmus alatt különböző nevek alatt működött. 1989 után átszervezés ment végbe a gyárban, amelyben – a kurátor tudomása szerint – 1997-ben főzték az utolsó sört. Jelenleg három magán sörgyár van a városban. (TASR/ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.