Hideg óriás lehet a kilencedik bolygó

<p>A távoli törpebolygók pályáját egy valódi óriás befolyásolhatja, amely még messzebb található.&nbsp;</p>

Tavaly és idén a Plútó szerepelt sokszor a híradásokban, köszönhetően a New Horizons küldetés nagy sikerének. Az újabb felvételek folyamatosan érkeznek be, azonban az égitest visszaminősítését kezdeményező csillagász szerint most rábukkanhattak a valódi kilencedik bolygóra. 

A Caltech oldalán megjelent hosszabb közlemény szerint az elmúlt 13 évben felfedezett távoli törpebolygók - amelyekből jelenleg összesen hat szerepel a katalógusban - némileg összehangolt módon mozognak saját pályájukon, ami arra utal, hogy a háttérből egy jóval nagyobb égitest gyakorol rájuk hatást. Mike Brown, aki csillagászként annak idején a Plútó törpebolygóvá történő visszaminősítését is kezdeményezte, egy elméleti asztrofizikus kolléga, Konstantin Batygin, segítségével egy olyan bolygó után kutat, amely méretében a Neptunuszhoz fogható és a Plútóhoz képest is 10-20-szor távolabb lehet a Naprendszeren belül. 

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"216602","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"270","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Példaként említik a Sedna törpebolygót, valamint a két évvel ezelőtt felfedezett 2012VP113-at, amelyek a Kuiper-övön túl, egy hosszú, elnyújtott pályán mozognak, emiatt több mint 10 ezer év kell ahhoz, hogy megkerüljék a Napot. Ők - másik négy hasonló objektumhoz hasonlóan - mintha együttesen mozognának, a matematikai számítások alapján pedig feltehető, hogy a távoli messzeségben valahol egy valódi bolygó helyezkedik el, amely 20 ezer év alatt kerüli meg a Napot, bizonyos időközönként pedig (talán 50 ezer évente egyszer) kifejti rájuk hatását. Ezen hatás valószínűleg jelentős, vagyis a bolygó a Föld tömegének tízszeresével rendelkezhet, keletkezése pedig a Naprendszer életének korai szakaszára nyúlhat vissza, amikor kilökődött a magból, ezért nem válhatott belőle egy második Jupiter vagy Neptunusz - felszínét valószínűleg metán- és nitrogénjég borítja. 


A kutatók máris befogták a Hawaii-szigeteken található, 8,2 méteres Subaru teleszkópot, amely a Kuiper-övön túli mozgásokra figyel majd. Az első körben további törpebolygókat fedezhetünk itt fel, ám a páros szerint 5-15 éven belül rátalálhatunk a kilencedik bolygóra, amelyet eddig senki nem pillantott meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?