<p>Válogatottan ízléstelen csecsebecsékből, rikító színű falvédőkből és többnyire a kommunizmus idejéből származó lakberendezési tárgyakból nyílt a múlt héten giccsmúzeum Bukarestben.</p>
Giccsmúzeum nyílt Bukarestben
A mintegy kétszáz kiállítási tárgyat a múzeum tulajdonosa, Cristian Lica két évtizeden keresztül gyűjtötte. A tárlatot hét tematika – Drakula, vallás, kommunizmus, lakásdíszítés, roma, modern és saját giccs – szerint rendezte be, de a figyelmes látogató több helyen ezek rafinált szimbiózisát is felfedezheti. A múzeum legnagyobb kiállítótermét a Szöktetés a szerájból librettója által ihletett részletgazdag faliszőnyeg uralja, szagosított művirágok, színes üveggyöngyök, világító keresztek, festett porcelánkutya és Miki egér-matricás tárcsás telefonkészülék társaságában. Odébb LED-es dollárnyaklánccal díszített impozáns Dávid-szobor látható, a kiterített alsóneműk között pedig az eredetinél alig egy kissé meggyötörtebb mosolyú Mona Lisa-reprodukcióban gyönyörködhet a látogató. Nem hiányzik a Ceausescu-korszak egyik státusszimbólumának számító, vörösen világító villanykandalló sem, de akad itt gitározó kerti törpe, piaci rafiaszatyor, ördögűzésre használatos fokhagymafüzér meg számos szerencsehozó esküvői kellék. Itt-ott a falakat élénk görögdinnye-motívumok díszítik. A roma részleg a sztereotípiára épít: egy terhes roma asszony ácsorog a földön ülő gyerek mellett. Előttük egy tál tele tökmaggal – ez a szegény romákról alkotott kép. Valamivel odébb tornyocskákkal teli, kidíszített, giccses emeletes házak képei – a gazdag romák világa. Az állandó giccstárlat mellett a kezdeményező egy képzőművészeti galériát akar nyitni, ahol kortárs képzőművészek állíthatják ki a múzeum profiljába illeszkedő munkáikat. A giccsmúzeum a román főváros egyik idegenforgalmi célpontjának számító óvárosban, a Covaci utca egyik épületének második emeletén nyílt. A külföldiek kb. 6 eurónyi összegért válthatnak belépőjegyet, a román állampolgároknak viszont 30 százalékos „szolidaritási” kedvezményt biztosít a tulajdonos, mondván, hogy ők „odakint” is folyamatos giccsártalomnak vannak kitéve. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2022. 02.22.
A művészet temetése
2019. 10.08.
Kulturális veszteségeink 57.
2024. 12.22.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.