London/San Francisco. Amerikai tudósok nemrégiben kutatásokat kezdtek annak kiderítésére, hogy valóban a természet adománya-e az abszolút zenei hallás, vagy bárki által elsajátítható képesség.
Génfüggő az abszolút hallás?
Tudományos megközelítésben abszolút hallásnak nevezzük azt a képességet, ha valaki az egyes hangokat önmagukban, magasságuk alapján is pontosan azonosítani tudják. A zenészek – és a többi ember – többségének nincs abszolút hallása, hanem csupán úgynevezett relatív van (vagy még az sincs – például a „botfülűek”). A relatív hallás az egyes hangokat csak magasságbeli eltérésük alapján és csupán egymáshoz viszonyítva képes felismerni.
Az abszolút hallás génje után kutató csoport egyik vezetője, Jane Gitschier – aki régebben operaénekesnő volt – meg van győződve arról, hogy az abszolút zenei hallás a természettől fakad és nem sajátítható el tanulás útján.
A BBC internetes honlapjának adott interjújában elmondta: akiknek abszolút hallásuk van, nem tervezték el előre, hogyan szerezzék meg, azok viszont, akik nem rendelkeznek vele, tudatosan gondolnak a megszerzésére.
A kutatók szerint az abszolút hallás nem sokat ér, ha az ember nem tudja megnevezni a hallott hangot. Gitschier interjújában kiemelte: ahhoz, hogy ez a kiváltságos képesség kifejlődhessen az emberben, nagyon korán, legkésőbb hatéves korban zenei tanulmányokba kell kezdeni. Gitschier reméli, hogy öt éven belül sikerül megtalálnia az abszolút hallásért felelős gént.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.