A kilencven állami tulajdonban lévő magyarországi kastélyból harminc magánkézbe adható – áll a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal javaslatában. Van olyan kastély, például Fehérvárcsurgón, ahol biztosított a tőkeerős befektető, de a rekonstrukció hatalmas költsége és a bonyolult jogi háttér legtöbbször elriaszthatja az esetleges kastélyvásárlót.
Eladó magyarországi állami kastélyok
Károlyi György és családja az 1990-es évektől látogatja az egykori családi kastélyt. Néhány éve saját tőkéből többszobás rezidenciát is kialakítottak a kastély egyik részében.
A jelenleg Párizsban tartózkodó Károlyi György elmondta, az állami tulajdonban lévő kastélyt elsősorban kulturális célra szeretnék hasznosítani. 2001-ben a Károlyi Alapítványhoz kapcsolódó és a Párizsban élő jogász, gazdasági szakember által alapított részvénytársaság kilencvenkilenc évre megkapta a kastély vagyonkezelői jogát azzal a feltétellel, hogy felújítja az épületegyüttest. Az állam 150 millió forinttal járult hozzá a munkálatokhoz. A több mint 800 millió forintos rekonstrukciót Károlyi saját tőkéből és kedvezményes banki kölcsönből fedezi. A tervek szerint 2004 végére készülhet el a vendéglátásra alkalmas tíz apartman, a vendéglő és a kávézó. A főépület tereinek felújítása 2005 decemberére fejeződhet be. Információink szerint a fehérvárcsurgói kastély is rajta lesz azon a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) által javasolt listán, amelyen az értékesíthető állami kastélyok szerepelnek. Károlyi György elmondta, később döntenek arról, hogy ha jogilag ez lehetővé válik, akkor élnek-e ezzel a lehetőséggel.
Károlyi László, a Párizsban élő Károlyi távoli rokona a fóti volt családi kastélyban bérel néhány szobát. A szintén állami kézben lévő fóti Károlyi-kastély helyzete bonyolultabb, mint a fehérvárcsurgói épületegyüttesé. Úgy tudjuk, a KÖH szakemberei elképzelhetőnek tartják a fóti kastély hosszú távú magánosítását is, de előtte rendezni kell az egyes épületrészek használati jogának kérdését. (A korábbi gyermekotthon jelenleg kiköltözőben van az épületből.) Károlyi László elmondta, hogy az általa vezetett alapítvány a kastély kezelői jogát szeretné megkapni. Azt nem tartja helyesnek, ha az állam a nagybirtokosi családok utódainak megkérdezése nélkül értékesítené az ingatlanokat.
A szintén állami tulajdonú lovasberényi Cziráky-kastélyt is, amely a XIX. században épült Ybl Miklós tervei alapján, várhatóan értékesítik. Néhány éve egy magánszemély megkapta az épület vagyonkezelői jogát, de két éve visszaadta. Azóta a Műemlékek Állami Gondnoksága felügyeli a kastélyt, bizonyos rekonstrukciós munkákat is elvégeztek, de az épületegyüttes nagyobb felújításra szorul. Magyarországon 789 műemléki szempontból védett kastélyt tartanak nyilván. Közülük 150-160 épület veszélyeztetett. Többnek nincs gazdája, leromlott állapotban, üresen áll. Állami tulajdonban 90 kastély van. Ebben a körben végzett vizsgálatot a KÖH.
Úgy tudjuk, hogy a hivatal 30 épületegyüttes esetében javasolja a későbbi magánosítást. Varga Kálmán, a KÖH elnöke elmondta, hogy a vizsgálatnál figyelembe vették az adott kastély építészeti, történeti és művészettörténeti értékét. Több esetben, akárcsak Fóton, csak később, a jelenlegi funkció feloldása vagy az épületrészek kezelői jogának tisztázása után lehet szó az értékesítésről. Az elnök emellett fontosnak tartja, hogy a KÖH közvetett módon is segítse a várható új tulajdonosokat. Ennek érdekében együttműködés született a Magyar Fejlesztési Bankkal kétféle hitelkonstrukció kidolgozásáról, és nonprofit szervezet fogja majd össze a felhasználható EU-s támogatásokat.
A KÖH egyik munkatársától megtudtuk, hogy egyes kastélyok iránt magánszemélyek érdeklődnek. Azt azonban sokszor figyelmen kívül hagyják, hogy a 20–40 milliós esetleges vételárhoz több százmilliós felújítási költség is járul. Abban a befektetők és a kastélyokat kezelő Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezetői is egyetértenek, hogy az értékesítés előtt az államnak vonzóvá kell tennie az adott kastélyt a vevő számára. Természetesen nem teljes felújításra, de legalább a jogi helyzet tisztázására és bizonyos rekonstrukciós munkák elvégzésére, adókedvezményekre gondolnak.
Vannak olyan kastélyok, amelyek annyira kiemelt fontosságúak, hogy ezeket mindenképp állami kézben kell tartani – tette hozzá Varga Kálmán. Ezek közé tartozik például a fertődi, a keszthelyi, az óbudai Zichy-, a gödöllői Grassalkovich- és a körmendi Batthyány-Strattmann-kastély. (Magyar Hírlap)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.