Bon Jovi: stadionrock kicsiknek és nagyoknak

A hosszú távú siker és a legendagyártás egyik titka, hogy az ember vagy örök érvényű slágereket gyárt, vagy folyamatosan meg tud újulni a zeneipar legfrissebb trendjeit követve. A popzene történetében több példát is találhatunk mindkettőre, de kevés olyan formáció van, amelyre mindkettő egyszerre igaz – ilyen Bon Jovi.

A hosszú távú siker és a legendagyártás egyik titka, hogy az ember vagy örök érvényű slágereket gyárt, vagy folyamatosan meg tud újulni a zeneipar legfrissebb trendjeit követve. A popzene történetében több példát is találhatunk mindkettőre, de kevés olyan formáció van, amelyre mindkettő egyszerre igaz – ilyen Bon Jovi. A '80-as évek hair metál-hullámát meglovagoló együttes úgy váltott image-t a '90-es évek alatt, hogy az új, stadionfalakat döngető mainstream rockzenéje örökre bevéste nevét a zene történelemkönyvébe.

A zenekar alapítója és névadója, Jon Bon Jovi még tinédzserként csapott először a húrok közé, de nem sikerült eladnia magát a zenebizniszben egészen a Runaway című dal megírásáig. Az instant sláger először egy válogatáson jelent meg, hamarosan pedig érte verekedtek meg a legnagyobb kiadók, és 1983-ban már lemezszerződéssel alakult meg a Bon Jovi zenekar. A kezdeti sikerek után az igazi áttörést a Slippery When Wet című lemez hozta el, amikor az addigi hozzáállással szakítva profibb zenészekkel dolgozva írták meg a dalokat, és nem mellesleg Jont helyezték a középpontba, aki hamarosan a nők bálványa lett. Olyan dalokkal, mint a Livin' on a Prayer vagy a You Give Love a Bad Name már valódi sztárok lettek, de ez még az első éraként értelmezhető pop-metál időszak volt.

A Bon Jovi a szintén hatalmas sikert arató New Jersey című album és néhány év üresjárat után egy közepes lemezzel tért vissza, amikor is a tagok megérezték, hogy e stílus felett már némileg eljárt az idő és ideje váltani. Az ezredfordulón jelent meg a Crush, amelyen már egyértelműen a stadionrock és a balladák játszották a főszerepet, és ami nem titkoltan azt tűzte ki célul, hogy olyan nagy hatású gitárzenét komponáljanak, amire együtt bulizik az összes generáció. A recept pedig bizonyított: elképesztő eladások, többszörös platinastátusz és reflektorfény. Az It's My Life világsláger lett, amelynek visszhangja a mai napig tart, és bebiztosította, hogy az azóta megjelent lemezek mindegyike a slágerlisták élmezőnyében szerepelt. (o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?