Amerikából Ázsiába úszott a végtagok nélküli francia férfi

Kis-Dioméd-sziget (Alaszka, USA) |

<p>Átúszott az Amerikát Ázsiától elválasztó határvonalon a Bering-szorosban egy végtagok nélküli férfi, teljesítve ezzel célját, hogy úszóbravúrjaival kösse össze a világ kontinenseit.</p>

Philippe Croizon 1994-ben veszítette el végtagjait, mert antennaszerelés közben 20 ezer voltos áramütés érte. A karok és lábak nélküli sportoló már átúszta az Európát Afrikától elválasztó Gibraltári-szorost, a Brit-szigeteket a kontinentális Európától elválasztó La Manche-csatornát, teljesítette az Indonézia és Pápua Új-Guinea (vagyis Ázsia és Óceánia) közötti tengeri távot, valamint Ázsia és Afrika között is átúszott az Akabai-öbölben.

Croizon végtagcsonkra erősíthető speciális békalábak, valamint búvárpipa segítségével szeli a habokat.

A férfi ezúttal a Bering-szorosban fekvő Dioméd-szigetek kisebbik, Alaszkához tartozó tagjáról úszott az orosz felségterületnek számító Nagy-Dioméd-sziget irányába, áthaladva az Amerikát Ázsiától (Alaszkát Oroszországtól) elválasztó határvonalon, egyben a dátumválasztó hosszúsági körön.

Mivel a négyszeresen amputált férfit az orosz hatóságok nem engedték partra úszni, Croizon az amerikai-orosz tengeri határt átszelve hajóra szállt és visszatért Kis-Dioméd-szigetre. (A Dioméd-szigetek nevüket Vitus Bering dán felfedezőtől kapták, aki 1728-ban Szent Dioméd napján, augusztus 16-án érkezett a szigetekhez.)

Rendkívüli teljesítménye után Croizon elmondta, hogy noha aránylag kis, mindössze 4 kilométeres távot kellett megtennie, ez volt az eddigi legnehezebb próbatétele a víz fagyközeli hőmérséklete, az erős áramlatok, a magas hullámok és a tájékozódást megnehezítő vastag köd miatt.

A 44 éves extrémúszó 1 óra és 15 percet töltött az alig 4 Celsius fokos tengerszorosban. Útján Arnaud Chassery hosszútávúszó és négy hajó kísérte.

Philippe Croizon, mint mondta, rendkívüli teljesítményével azt üzeni a világ sérültjeinek, hogy kellően erős akarattal minden elérhető, s hogy mindenki egyenlő, legyen szó ép vagy fogyatékos emberekről.

Croizon a második, aki a Bering-szorosban átúszta az amerikai-orosz határt. Az elsőség dicsősége Lynne Cox amerikai hosszútávúszóé, aki 1987-ben teljesítette a bravúrt.

A Bering-szoros átúszása után a végtagamputált francia férfi Londonba utazik, hogy a paralimpia televíziós és rádiós kommentátora legyen.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?