FOTÓK: Szlovákia egyik legnagyobb természeti katasztrófája óriási pusztítást végzett

Tátra - 2024
Magas-Tátra |

2004. november 19-én, amikor az emberek munkából hazafelé tartottak, és a Magas-Tátrában a téli szezon megnyitására készültek, egy pusztító szélvihar sújtott le a tátrai régióra. 

Kedden, november 19-én volt a 20. évfordulója annak a hatalmas viharnak, amely teljesen megváltoztatta a Tátra arculatát. A szélvihar pénteken, délután 15:30 körül csapott le, és 18 órára ért véget.

A szél összesen 12 600 hektárnyi erdőt pusztított el. Az orkán erejű szél sebessége a fák felső határánál, körülbelül 1480 méteres magasságban elérte a 230 km/órát. A Lomnici-csúcson 170 km/órás, a Kő-pataki-tónál pedig 200 km/órás széllökéseket mértek. A vihart az elmúlt 30 év tíz legpusztítóbb európai szélkatasztrófája közé sorolták.

Az Alžbeta tombolása

A vihart Alžbetának nevezték el, és főként a Tátra középső részét érintette, körülbelül Csorba-tótól Matlárházáig, de sújtotta az Alacsony-Tátrát, Felső-Árvát, Garam-mentét, részben a Szlovák Paradicsomot és Kiszucát is. A fák magukkal rántották az elektromos vezetékeket, eltorlaszolták az utakat és vasúti síneket.

A közúti és vasúti közlekedés megszakadt, a kidőlt fák magassága helyenként elérte a hat métert. Sok ember nem tudott hazajutni. A vihar tetőket szakított le, ablakokat tört be, és két ember életét is követelte . A Magas-Tátrában egy autóra dőlt fa miatt vesztette életét egy sofőr, az Alacsony-Tátrában pedig egy cseh turista halt meg.

A katasztrófa eltakarítása

A vihart követően az erdészek 2005 végéig a károk közel 88%-át feldolgozták. A munkálatok 2006 májusában értek véget. A természetvédelmi előírások szerint azonban az erdők 15–30%-át érintetlenül kellett hagyni, vagy biomasszaként kellett felhasználni. Ez a terület a szúbogár táplálékbázisává vált, ami 2014-ig további 4240 hektárnyi erdő pusztulásához vezetett. Az erdészek eddig több mint 8,2 millió facsemetét ültettek el, amelyek kétharmada fenyő, lucfenyő, erdei fenyő és vörösfenyő, a maradék egyharmad pedig lombos fa, mint például juhar, kőris, éger, bükk és berkenye volt.

 

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?