<p>Az amazóniai folyami teknősmama hat hangot használ, amikor kicsinyeivel "beszél" - állapították meg brazil kutatók, akik éveken át készítettek hangfelvételeket, miközben a hüllőket tanulmányozták.</p>
A folyami teknősmama hat hangot használ, amikor kicsinyeivel "beszél"
felvételekből kiderült, hogy a folyami teknősök, más néven arrau-teknősök (Podocnemis expansa) a fészekrakás és a fiókák gondozásának időszakában vokálisan cserélnek információt - idézte a BBC hírszolgálata a Herpetologica című, hüllők kutatásával foglalkozó szaklapban megjelent tanulmányt.
Ez az első alkalom, hogy a folyami teknősöknél a szülői gondoskodás jeleit fedezték fel, ez arra utal, hogy az állatfaj az eddig véltnél összetettebb társas életet élhet. A hangos kommunikációt veszélyeztetheti a hangszennyezés - hívták fel a figyelmet rá a kutatók.
Az amazóniai Trombetas folyón végezték a megfigyeléseket a Vadvédelmi Társaság (WCS) és a Nemzeti Amazóniai Kutatóintézet munkatársai 2009 és 2011 között. Mikrofonokkal és víz alatti hidrofonokkal készítettek több mint 250 felvételt, ezután elemezték és hat kategóriába sorolták őket. Mindegyik hangot egy-egy viselkedéssel párosították.
"Nem világos a hangok pontos jelentése, de úgy gondoljuk, információcsere a feladatuk: összehangolják a tevékenységüket a fészekrakás és az utódgondozás idején" - magyarázta Camila Ferrara, a kutatócsoport egyik tagja.
Attól függően, hogy milyen viselkedés idején rögzítették, eltéréseket találtak az egyes hangok között. Más hangot adtak ki, amikor a felnőtt állatok a folyón átvonultak, mást, amikor összegyűltek a fészekrakó partokkal szemben. Akkor is jellegzetes hangon "szólaltak meg", amikor a parton vártak kicsinyeik érkezésére.
Ferrara szerint a nőstények azért képzik ezeket a hangokat, hogy a kis teknősöknek irányt mutassanak, amikor a vízben haladnak. "A teknősmamák a parton várják a gyerekeiket, és ha nem hívnák őket hangosan, nem találnának vissza" - hangsúlyozta a kutató. Mivel sok teknős faj több évtizedet él, a tudósok feltételezik, hogy a fiatal állatok az idősebbektől tanulják a hangos "beszédet".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.