<p>Brit színészek olvassák fel holnap a Pussy Riot letartóztatott tagjainak tanúvallomásait a londoni Royal Court színházban pár órával a lánybanda ellen Moszkvában folyó, sokak szerint politikai indíttatású per ítéletének kihirdetése előtt.</p>
A szólásszabadság próbája
JUHÁSZ KATALIN
A tanúvallomásokat oroszról angolra fordító Sasha Dugdale szerint a lányok szavai „rendkívüliek, költőiek, szenvedéllyel és ártatlansággal teliek” voltak.
Az öt hónapja letartóztatásban lévő 24 éves Marija Aljokina, a 22 éves Nagyezsda Tolokonnyikova és a 29 esztendős Jekatyerina Szamucsevics a vád szerint nem politikai akciót, hanem „vallási gyűlölet motiválta garázdaságot” követtek el, amikor egy moszkvai templomban maszkot viselve, gitárokkal „imádkoztak” a Szűzanyához, hogy űzze el Vlagyimir Putyint, az azóta megválasztott államfőt.
A néhány hónapja még ismeretlen női punkegyüttes, a Pussy Riot az orosz hatóságok szigorú fellépése révén világhírűvé vált. A három fiatal nő ellen folyó perrel szemben hollywoodi színészek, rocksztárok (például a Moszkvában koncertező Red Hot Chili Peppers és Franz Ferdinand, valamint Björk, Yoko Ono és Sting) tiltakoztak, és pár napja végigsöpört a világon Madonna néhány mondata is. „Én is sokszor borzoltam az egyház kedélyeit. Igaz, ezért nem kerültem börtönbe, mert szabad országban élek és nem Oroszországban. Remélem, felmentik őket. Putyinnak meg kell bocsátania. Börtönbe zárni valakit a politikai véleményéért, ez nem a demokrácia jellemzője.” A popdíva Moszkvai koncertje előtt nyilatkozta ezt. A színpadon pedig – a lányokkal való együttérzése jeléül – fekete símaszkot húzott a fejére, a maszkos akcióra utalva, majd a következőt mondta: „Amerikából jöttem, ahol bárki szabadon kifejtheti a véleményét, akkor is, ha mások ezzel nem értenek egyet, illetve a kormány nem osztja azt. Ez a demokrácia!”
Az ügyészség azonban a múlt héten három év börtönbüntetés kiszabását kérte a bíróságtól, hangsúlyozva, hogy a közrend politikai vagy vallási indíttatású megzavarásáért elvileg hét év is kiszabható lenne. A fiatal nők, akik közül ketten kisgyermekes anyák, március óta előzetes letartóztatásban vannak. Ügyvédeik szerint már a vád is abszurd, hiszen védenceik nem bűncselekményt, hanem legfeljebb kihágást követtek el, amiért pénzbírság jár.
Ez a per soha nem látott egységfrontba tömörítette a Kreml-ellenes orosz kulturális elitet. Száznál is több neves képviselőjük (köztük Ljudmila Ulickaja író, Jurij Sevcsuk zeneszerző és a nemzetközi hírű Csulpan Hamathova színésznő) írta alá azt a Putyin elnöknek címzett levelet, amelyben az áll, hogy a lányok senkit sem öltek meg vagy raboltak ki, Oroszország pedig világi állam, ahol egy antiklerikális akció nem képezheti bírósági eljárás alapját.
Maga Putyin sokáig nem nyilatkozott az ügyben, ám néhány nappal a Madonna-koncert után kijelentette, hogy szerinte nem szükséges túlságosan szigorú ítéletet kiszabni a lányokra. Ez jelzés lehet arra, hogy a vádlottak végül felfüggesztett büntetést kapnak. Nem kis meglepetésre a Putyin-nyilatkozat után az ügyben sértettnek minősülő orosz ortodox székesegyházat képviselő ügyvéd is ugyanezt kérte.
A három vádlott ügyvédei egyébként azt is jelezték, hogy védenceik jogait sorozatosan megsértették az előzetes letartóztatás alatt. A nyolc-tízórás tárgyalási napok miatt sem aludni, sem enni nem volt alkalmuk, és nem tudtak négyszemközt beszélni ügyvédeikkel sem, ami miatt vélhetően a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak majd.
Szerdán több mint négyszáz statiszta jelent meg Berlinben a kanadai elektro-pop világsztár, Peaches videoklipjének felvételén. A zenész új számának címe Free Pussy Riot, a szereplők toborzása a közösségi oldalakon folyt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.