USA: visszaéltek az általa küldött műholdfelvétellel

Moszkva |

<p>George Bilt amerikai repülésügyi szakembernek nem tetszik, hogy Moszkvában az Ukrajna elleni információs háborúban használták fel az általa küldött állítólagos műholdfelvételt. Ennek alapján ugyanis azt állították a Pervij kanal orosz televízió híradójában, hogy a júliusban Ukrajna fölött feltételezhetően ukrán vadászgép lőhette le a malajziai utasszállítót - írta az RBK orosz hírügynökség hétfőn.</p>

Orosz bloggerek szinte azonnal kétségbe vonták, hogy a felvétel a kérdéses katasztrófáról készült volna és eredeti lenne. Az orosz állami tévében pénteken szenzációként bemutatott fotóhoz fűzött magyarázat szerint a felvételt brit vagy amerikai kémműhold készíthette július 17-én Donyeck körzetében a Boeing-777-es repülőgépről a szerencsétlenség előtti pillanatokban. Ivan Andrijevszkij, az Orosz Mérnökök Szövetségének alelnöke azt mondta, szerinte a képen jól kivehető, hogy egy vadászgép levegő-levegő rakétát bocsát ki a Boeing pilótakabinjára.

A független orosz hírügynökség ugyanakkor ismertette a BuzzFeed című amerikai internetes portál szombati interjúját George Bilttel, az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) végzett repülésügyi szakemberrel.

A 26 éves szakmai tapasztalattal rendelkező férfi megerősítette, hogy elektronikus levél kíséretében juttatta el az egyébként október közepe óta a számítógépes világhálón megtalálható fotót az Orosz Mérnökök Szövetségéhez, miután elolvasta a szervezet jelentését. Az augusztusban közzétett anyag készítői arra a következtésre jutottak, hogy a malajziai utasszállítót csakis egy vadászgép lőhette le.

Bilt nem volt bizonyos a felvétel hitelességében, de mint mondta, bízott abban, hogy a jó nevű orosz mérnöki szervezet rendelkezik a vizsgálathoz szükséges lehetőségekkel és eszközökkel. Elismerte, hogy hibásan ítélhette meg a szövetséget. Elmondta, hogy megdöbbent, amikor Ivan Andrijevszkij, az Orosz Mérnökök Szövetségének alelnöke bemutatta a bizalmas információnak szánt levelét az orosz állami tévében, amely "a Kreml állításainak bizonyítékaként" használta az általa eljuttatott felvételt. Szerinte "ezek az emberek vagy kétségbe annak esve, vagy egyáltalán nem értenek a szakmájukhoz". "Eléggé szomorú vagyok amiatt, hogy a bizalmas tájékoztatásra tett kísérletem valószínűleg a médiaháború újabb csatájává vált" - tette hozzá Bilt. Az amerikai bocsánatot kért mindenkitől, akit közvetve és akaratlanul félrevezettek és csalódást okoztak nekik.

Ivan Andrijevszkij azt mondta a Pervij kanal műsorában, hogy szerintük a műholdfelvétel eredeti és George Bilt azt írta nekik, hogy vadászgép lőtte le a malajziai légitársaság Boeing-777-es utasszállító gépét. Mihail Leontyev, az orosz állami tévé kommentátora közölte, hogy MIG-29-es vadászgépről van szó, és az biztosan nem orosz volt. A Vlagyimir Putyin orosz államfő környezetéhez tartozó újságíró, - aki egyébként a Rosznyefty állami kőolajcég sajtófőnöke is - a G20-as csoportnak az ausztráliai Brisbane-ben szombaton kezdődő csúcstalálkozója előestéjére időzítette a szenzációsnak szánt közlést.

A Malaysian Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó gépének fedélzetén tartózkodó mind a 283 utas és a 15 fős személyzet életét vesztette. Közöttük több holland, ausztrál és sok malajziai állampolgár is. Kijev állítása és a nyugati feltételezések szerint az orosz szakadárok lőhették le az utasszállítót egy BUK-típusú orosz rakétával.  

Az orosz védelmi tárca a katasztrófát követően azt hangoztatta, hogy az orosz műholdak nem észleltek rakétaindítást a katasztrófa idején. Azt is közölték Moszkvában, hogy a malajziai utasszállító közelében, attól 3-5 kilométeres távolságra feltételezhetően egy SzU-25-ös ukrán vadászbombázó repült.

A Pervij kanal péntek késő esti híradóját követően az internetes közösségi oldalakat szinte azonnal elárasztották az orosz bloggerek bejegyzései. Fotósok és újságírók leleplezték le a tévés "szenzációt". Rusztem Adagamov fotóriporter azt írta a Facebookon, hogy a tévécsatorna ismét kitalált egy történetet. A pénteken bemutatott felvétel valójában 2012-ben készült és a Google Earth internetes térképről való. 

Szergej Parhomenko ismert orosz ellenzéki újságíró szerint az állítólagos műholdfelvételt a Yandex internetes keresőprogramon és más orosz internetes oldalakon talált fotókból ollózták össze. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Ivan Andrijevszkijről, az Orosz Mérnökök Szövetsége alelnökéről kiderült, nincs mérnöki végzettsége, a doktori disszertációját pedig valószínűleg másolta. 

Egy Makszim Kac nevű blogger azt írta, hogy a fotón látható Boeing kísérletesen hasonlít az első orosz nyelvű Google képek oldalon található Boeing látkép felülről című képhez.  

A délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktus közepette történt súlyos szerencsétlenség okainak kiderítését célzó vizsgálatok mind a mai napig nem fejeződtek be. A roncsokat hétfőn kezdték elszállítani a helyszínről a kelet-ukrajnai Hrabove település melletti területről. Az orosz sajtóban hétfőn megjelent az a videofelvétel is, amelyet az Associated Press amerikai hírügynökség közölt elsőként a malajziai utasszállító lezuhanását követő percekben Hrabovónál. Azon egyebek között az látható, hogy a település lakói az égő roncsokat oltani indulnak. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?