A fehérorosz ellenzéket Varsóból irányítják, és tevékenységét a litván adófizetők pénzéből finanszírozzák – jelentette ki a vele készített börtöninterjú csütörtökön sugárzott második részében a Ryanair-gép Minszkbe térítésével elfogott Raman Prataszevics fehérorosz ellenzéki aktivista.
Újabb videó jelent meg Prataszevicsről
Az ONT fehérorosz állami televízió által sugárzott, dokumentumfilmnek szánt beszélgetés második részében – az első, egyórás részt szerdán mutatta be az ONT – Prataszevics elmondta, hogy a vádak bemutatása után azonnal bűnösnek vallotta magát az Aljakszandr Lukasenka elnök elleni tüntetések szervezésében és a közrendet sértő cselekmények előkészítésében a fehérorosz büntető törvénykönyv 342. cikkelye alapján.
Az első rész sugárzása után a Vjaszna (Tavasz) fehérorosz emberi jogi szervezet azt közölte, hogy
fenyegetés hatására készült az interjú az ellenzéki újságíróval.
„Mindent, amit (Raman) Prataszevics mondott, minimum lelki fenyegetéssel és az ellene felhozott igazságtalan, de igen súlyos vádak hatása alatt értek el” – mondta Alesz Beljacki, a Vjaszna igazgatója.
A minszki hatóságok által szélsőségesnek nyilvánított ellenzéki Nexta telegram-portál volt főszerkesztője a csütörtökön adásba került második részben azt mondta, hogy tevékenységével hozzájárult ahhoz, hogy az utcákon zavargások törtek ki az Aljakszandr Lukasenka államfő újraválasztásával zárult tavaly augusztus 9-ik elnökválasztás után, és „Minszk három napig káoszban élt”. A voksolást a fehérorosz ellenzék szerint elcsalták.
Az ONT „Markov. Semmi személyes” című műsorában leadott börtöninterjúban Prataszevics kijelentette, hogy a fehérorosz ellenzék minden lépését a varsói „Fehérorosz Ház” irányítja Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökön keresztül.
Részletesen beszélt arról, hogy az emigrációba vonult Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető tevékenységét a litván adófizetők finanszírozzák, valamint az ügyben érdekelt üzletemberek.
„A litván adófizetők a saját zsebükből tartanak fenn egy külföldi politikust. Emellett persze magánjellegű szponzorok is vannak. Magánvállalkozók, az üzleti elit képviselői és így tovább” – mondta. „A harmadik (forrás) pedig a diaszpóra pénzügyi támogatása. Vagyis számos finanszírozási forrás áll rendelkezésre” – tette hozzá. Az ellenzéki közegben szerint soka a belső konfliktus és mocskolódás, és Lukasenko ellenlábasainak egy résztin inkább a pénzra gondol, és nem a hatalomért való küzdelemre.
Elismerte, hogy sokat bírálta „Aljakszandr Rihoravicsot” (Lukasenkát), és úgy tűnt számára, hogy erre volt is oka, de amint újságíróként egyre jobban belemártózott a politikába, annál nagyobb késztetést érzett a menekülésre, és egyre jobban kezdte érteni, hogy számos bírálat, amely érte az államfőt, valójában nyomásgyakorlási kísérlet volt. Voltak olyan esetek szerinte, amikor Lukasenka talán hibás döntéseket hozott.
„Sok esetben – bocsánat a kifejezésért – acélosan tökös emberként viselkedett” – fogalmazott Prataszevics, majd a riporter kérdésére azt mondta, hogy feltétlenül tiszteli az államfőt.
Really uncomfortable to watch this. A battered Roman Protasevich appears on Belarusian state TV to praise autocrat Aleksandr Lukashenko, 10 days after the dissident blogger was taken off the Ryanair flight that was forced to land in Minsk. A volte-face that’s very hard to believe pic.twitter.com/escJriEtfX— Matthew Luxmoore (@mjluxmoore) June 3, 2021
Orosz hírportálok ismertetése szerint Prataszevics arról is beszélt, hogy maradéktalanul együttműködik a nyomozóhatóságokkal, és „sok különleges dolgot” tár eléjük. Az utóbbi időben számos dolgot átgondolt. „Soha többé nem akarok belemászni a politikába, semmilyen piszkos játékokba, leszámolásokba” – mondta.
Prataszevics bevallotta, hogy részt vett az államcsínyt és Lukasenka meggyilkolását tervező összeesküvők videókonferenciáján, és az volt feladata, hogy kapcsolatot létesítsen köztük és Cihanouszkaja stábja között. Fehéroroszországban feltehetően még van néhány „alvó terrorsejt”, és a hatóságok a rejtekhelyeik egy részére még nem derítettek fényt.
Prataszevics arról is beszélt, hogy a Nexta Telegram-portálnál azt tervezték, hogy a fehéroroszországi tüntetések aktív részének lecsengése után áttérnek az oroszországi események befolyásolására, a Nexta Live csatorna orosz lesz, de ő ezen felháborodott.
Elismerte, hogy 2014-ben járt a Donyec-medencében, de nem volt közvetlenül a konfliktusövezetben, „egyenruhát sem hordott”, nem csatlakozott az ukrán Azov zászlóaljhoz, mivel külföldiként nem tehette meg. Az interneten róla keringő képek egy gyakorlótéren készültek. Mint mondta: fiatal volt, és harcosnak tettette magát. A későbbiekben újságíróként lett tagja egy egységnek, de jórészt csak fotózott. Akkori furcsa kijelentéseit élete legnagyobb hibáinak tartja, amelyekkel megsértette a sajtóetikát, minden határt átlépett. Mint fogalmazott: reméli, hogy Lukasenkában lesz elegendő politikai akarat és határozottság, hogy nem adja ki őt a kelet-ukrajnai szakadár „Luhanszki Népköztársaságnak”, ahol bűnvádi eljárást indítottak ellene.
A riporter kérdésére válaszolva azt mondta, hogy „csodálatosan” érzi magát, csak egy picit megfázott. Megjegyezte, hogy önként egyezett bele abba, hogy interjút adjon az állami tévécsatornának. Hangsúlyozta, hogy az internetes kommentárokban írtakkal ellentétben az interjú előtt nem sminkelték ki, hogy – mint tévesen állítják – ne látszódjanak a testi sértés nyomai. Szinte bizonyos abban, hogy volt társai közül sokan nyilvánosan el fogják őt ítélni az elmondottak miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.