<p>Oroszországban legalább 50 városban rendeztek tüntetéseket szombaton, a legkülönfélébb ellenzéki erők által immár harmadjára meghirdetett Harag napján.</p>
Tüntetések Oroszországban a Harag napján
A moszkvai Puskin téren engedély nélkül megtartott tüntetés részvevői közül mintegy 70 embert előállítottak a hatóságok a rendvédelmi szervek közlése szerint.
Hivatalos források szerint összesen 162 megmozdulás volt országszerte szombaton. A szervezők között volt számos ellenzéki erő és többek között az Autótulajdonosok Szövetsége. Kezdetben a parlamenti kommunista párt és az Igazságos Oroszország párt is csatlakozott a kezdeményezéshez, később azonban az felső figyelmezetésre mindkettő lemondta részvételét.
A lakosság haragját elsősorban az életszínvonal esése, a munkanélküliség növekedése, a kommunális szolgáltatások és a közlekedés drágulása váltotta ki, de mint az utóbbi időben egyre gyakrabban, sok helyen követelték Vlagyimir Putyin kormányfő, továbbá a helyi és a központi kormányzat távozását, az emberi és szabadságjogok tiszteletben tartását, a kormányzók kinevezésének eltörlését és választásuk újbóli bevezetését.
A múlt vasárnapi helyhatósági választások megmutatták, hogy csökkent a Putyin elnöklete alatt működő Egységes Oroszország Párt támogatottsága, miközben a gazdasági mutatók nem javulnak.
Irkutszkban a Bajkál-tavat szennyező, korábban bezárt cellulózgyár Putyin által engedélyezett újbóli beindítása ellen tiltakoztak. Politológusok felhívták a figyelmet arra, hogy minden egyes régióban vannak helyi gondok is, de az életszínvonal romlását mindenütt megsínylik az emberek.
A hatóságok mindenütt mindent elkövettek a tüntetések megakadályozására. Akadt, ahol nem adtak rá engedélyt - Oroszországban a helyi hatóságok pontos helyszínre, időpontra és létszámra vonatkozó engedélye szükséges -, volt, ahol engedélyezték, de olyan helyszínen, ahol a rendezők nem tudták vállalni a megmozdulás megtartását. Arhangelszkban a tüntetés tervezett kezdete előtt mobiltelefon ellopásának vádjával előállították a fő szervezőt és több társát, s csak a tüntetés vége után engedték el őket. A legérdekesebb helyzet Vlagyivosztokban alakult ki, ahol előbb nem engedélyezték a tüntetést, de az engedély megtagadását az ügyészség jogsértőnek találta. Végül a távol-keleti városban mintegy 1500 ember vonult fel, s a rendőrség nem avatkozott közbe.
Moszkvában több tüntetést engedélyeztek, másokat nem. A nem engedélyezett ellenzéki tüntetés részvevőit állították elő, miközben az Autótulajdonosok Szövetsége - amely több városban részt vett a megmozdulások szervezésében - autós felvonulást szervezett, s gyakorlatilag lezárta a város egyik főútvonalát.
Szentpéterváron két tüntetésen közel ezer ember vett részt.
Kalinyingrádban, ahol nemrég az utóbbi évek legnagyobb tüntetése zajlott, a szervezők március 15-én lefújták a vasárnapra tervezett felvonulást, noha - mint mondták - mintegy 35 ezer emberre számítottak. Ezt a döntésüket azzal indokolták, hogy a kormányzó ígéretet tett a minapi tüntetés követeléseinek teljesítésére, másfelől pedig olyan helyszínt ajánlott fel, ahol szinte bizonyosan életveszélyt okozott volna a rendvédelmi erők esetleges beavatkozása. Ennek ellenére nem hivatalos források szerint mintegy 1500 ember kivonult az utcára.
Szentpéterváron két tüntetésen közel ezer ember vett részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.