Trónon az új orosz ortodox pátriárka

Moszkva |

<p>A moszkvai Megváltó Krisztus templomban vasárnap megtartották I. Kirill, Moszkva és egész Oroszország új pátriárkája trónra lépési - beiktatási - ceremóniáját.</p>

Az ünnepségen jelen volt Dmitrij Medvegyev államfő és Vlagyimir Putyin miniszterelnök, valamint a főpapok, a pátriárkát választó zsinat és más ortodox és egyéb keresztény egyházak számos képviselője.

A nagy esemény kezdetét Oroszország szerte a templomok 15 perces haragjátéka üdvözölte.
    Kirillt, az orosz ortodox egyház moszkvai patriárkátusának 16. egyházfőjét január 27-én választotta meg a főpapokból, az alsóbb papság képviselőiből és világi személyekből, a világ 64 országából összehívott, mintegy 700 fős úgynevezett helyi zsinat.
    A pátriárka trónra lépése valójában sok évszázados hagyományt őrző ünnepi istentisztelet, amelynek során a főpapok imádkozva felöltöztetik a megválasztott egyházfőt a tisztségét jelképező ruhadarabokba, és átadják neki az egyházi hatalom szimbólumait. Ezután háromszor a pátriárkai trónra ültetik, s a jelenlévők mindháromszor azt kiáltják: Aksziosz! - ami görög nyelven annyit tesz, hogy méltó. Végül a fejére helyezik a fehér alapon gazdagon díszített pátriárkai mitrát (süveget). Ezt követően átadják neki a két panagiját (medaliont), amelyet a pátriárka visel: mindkettő Szűz Máriát ábrázolja. A megválasztott pátriárka a miseruha felett viselt fehér lepelben lép be a templomba, és az egyházfő zöld színű, piros és fehér csíkokkal, a nyakánál két téglalap alakú, hímzett szentképpel, alul hasonló téglalapban esetleg a monogramjával díszített, ünnepi alkalmakkor viselt leplében hagyja el azt.
    A pátriárkák trónra lépése 1589 óta hagyományosan a Kreml Uszpenszkij székesegyházában zajlott 1917-ig, attól kezdve - 1943-ban, 1945-ben, 1971-ben és 1990-ben a Bogojavlenszkij (Úr jelenése) templomban tartották, s most első ízben zajlott a sztálini időkben lerombolt, majd néhány éve újjáépített Megváltó Krisztus templomban.
    A ceremónián az új egyházfő az egyházi hatalom folyamatosságának jelképeként elődeihez hasonlóan I. Pjotr 14. századi metropolita viszonylag egyszerű, fekete fából készült és némi aranyozott ezüsttel díszített pásztorbotját tartotta, amelyet 1924 óta a Kreml egyik múzeumában, az Oruzsejnaja Palatában (Fegyvertárban) őriznek.
    A 62 éves Kirill - polgári nevén Vlagyimir Mihajlovics Gundjajev - az orosz ortodox egyház nyilvánosság előtt legtöbbet szereplő személyiségei között volt eddig is. Mintegy 20 éve a moszkvai patriárkátus külkapcsolatokkal foglalkozó osztályának vezetője volt és 1994 óta vezette A pásztor szava című, hetente jelentkező tévéműsort. Azt tartják róla, hogy a modernizációs törekvések híve, s hogy jelentős része volt a moszkvai és a külföldi orosz ortodox egyházak tavaly bekövetkezett történelmi újraegyesülésében. Sokan remélik, hogy a katolikus és az ortodox egyház közötti 1054-ben lezajlott szakadás óta mindmáig feszült kapcsolatokban - II. Alekszij mindvégig elutasította a pápával való találkozás lehetőségét -, Kirillel némi enyhülés következhet be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?