<p>Tovább szigorította a bevándorlási törvényeket pénteken a canberrai parlament, hogy elriassza a lélekvesztőkön Ausztráliába induló menekülteket a kockázatos tengeri úttól: azoktól a menekültektől, akik ideiglenes vízumot kapnak, évekkel később ezt visszavehetik, és visszatoloncolhatják őket hazájukba.</p>
Tovább szigorította a bevándorlási törvényeket az ausztrál parlament
A szenátus, amelyben Tony Abbott miniszterelnök konzervatív kormányának nincs többsége, 34-32 arányban szavazta meg a változtatásokat, majd jóváhagyta azt a képviselőház is, amelyben a kormánypártok többségben vannak. Az ideiglenes vízum intézményét először az 1999-ben hivatalba lépett konzervatív kormány vezette be, de a Munkáspárt vezette balközép kabinet 2008-ban eltörölte, így akkor lehetővé vált a "valódi" menekültek számára, hogy végleg az országban maradjanak.
A tavaly szeptemberben hivatalba lépett Abbott-kormány most ismét bevezeti az ideiglenes vízumot a menekültek számára: alapesetben hároméveset, amelynek lejárta után vissza kell térniük hazájukba, ha az ausztrál kormány úgy ítéli meg, hogy ott már nem állnak fenn azok a körülmények, amelyek miatt feltétlenül el kellett menekülniük. Ötéves vízumot kapnak azok, akik hajlandók Ausztrália munkaerőhiányos részein élni és dolgozni.
A kormány bírálói szerint az ideiglenes vízum intézménye megfosztja a menekülteket a létbiztonságtól. Az Abbott-kormány hivatalba lépésével csaknem teljesen megállt a menekülők Ausztráliába áramlása, mert a haditengerészet visszafordít minden menekülthajót. Azokat a menekülteket, akiknek sikerül partot érniük, megállapodás alapján valamelyik külföldi menekülttáborba, Pápua-Új-Guineába, illetve a csendes-óceáni Naurura vagy Manusra viszik.
A kormány már kétszer próbálkozott a módosítás elfogadtatásával. Most azért kapta meg néhány ellenzéki szenátor támogatását a tervezethez, mert ígéretet tett arra, hogy 1500 menedékkérőnek - köztük 470 gyereknek -, akik most valamelyik menekülttáborban élnek, megadja az újfajta vízumot, s ők ideiglenesen letelepedhetnek a kontinensen. Ezenkívül évi 7500-ról 18 750-re megnövelik azoknak a menekülteknek a számát, akik ideiglenes vízumot kaphatnak.
A legtöbb ázsiai vagy afrikai menekült Indonézián keresztül próbál meg eljutni Ausztráliába. Miután Canberra szerint ezek az emberek csak tranzitállomásnak tekintik Indonéziát Ausztrália felé, a kormány novemberben bejelentette, hogy azokat a menekülteket, akik idén július óta utaztak be az ázsiai országba, s ott az ENSZ hivatalosan menekülteknek nyilvánította őket, nem engedik be Ausztráliába.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.