<p><span style="font-size: 12.222222328186px;">Egy orosz bíróság ötvenhét embert elítélt kedden az észak-kaukázusi Nalcsik városában több mint kilenc évvel ezelőtt elkövetett terrortámadásokkal kapcsolatban, többeket életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtottak - tudatták a hatóságok.</span></p>
Több tucat embert elítéltek a 2005-ös nalcsiki terrortámadások miatt
2005 októberében csecsen és helyi muszlim gerillák nagyszabású összehangolt támadást intéztek Kabard-Balkárföld székvárosának belügyi, biztonsági és katonai épületei ellen. A terrortámadásban a hivatalos adatok szerint 94 lázadó, valamint a rendfenntartó erők 35 tagja és több mint tíz polgári személy vesztette életét. Több mint kétszáz ember megsebesült.
Kabard- és Balkárföld legfelsőbb bírósága 57 embert talált bűnösnek az üggyel kapcsolatban. A vádlottak többségét 4 és 24 év közötti börtönbüntetésre ítélték, öt embert életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtottak - áll az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság által kiadott sajtóközleményben.
Más gyanúsítottak az utóbbi években orosz titkosszolgálati akciókban vesztették életüket. Köztük volt a nalcsiki támadás kitervelője, Samil Baszajev, a csecsen lázadók egyik volt parancsnoka, akivel 2006-ban végeztek a különleges erők.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet "durva bírói tévedésnek" minősítette az ítéletet, rámutatva, hogy a vádlottak közül többeket megkínoztak.
A rajtaütések és merényletek mindennaposak az orosz Kaukázus ingatag köztársaságaiban. Az első csecsen háború (1994-1996) még a moszkvai kormány és a csecsen szakadárok között folyt, a lázadás azonban a 2000-es évek közepe óta iszlamista jelleget öltött és az egész térségre kiterjedt. A felkelők célja, hogy létrehozzanak egy iszlám államot az Oroszország déli határán elterülő régiók területén. A merényletek elsősorban a biztonsági erők tagjai ellen irányulnak, de a terrorcselekményeknek számos újságíró áldozatuk is volt az elmúlt években.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.