Timosenko-per - Európa élesen bírálta Kijevet (összefoglaló)

<p>Élesen bírálták az ukrajnai vezetést, és aggodalmukat fejezték ki az európai országok és szervezetek kedden amiatt, hogy Ukrajnában hivatali hatalommal való visszaélés címén első fokon hét év szabadságvesztésre ítélték Julija Timosenko volt ukrán kormányfőt.</p>

A jogállamiság megsértésének nevezte a kijevi bírósági ítéletet a német kormány. Az ítélet visszalépés a jogállamiság, illetve a demokrácia terén - áll a berlini külügyminisztérium által közzétett hivatalos nyilatkozatban.
A dokumentum utalt arra, hogy Berlin elfogadhatatlannak tekinti a volt ukrán miniszterelnök elítélését. A történteknek lesznek következményei a német-ukrán kapcsolatokban, valamint az Európai Unió és Ukrajna viszonyában - áll a közleményben.
Az Európai Unió mélységesen csalódott a Timosenko-perben született ítélet miatt - közölte Catherine Ashton, a 27-ek kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Az állásfoglalás szerint a büntetőperben nem tartották tiszteletben a tisztességes, átlátható és független jogi eljárás nemzetközileg elfogadott normáit; Ukrajnában az igazságszolgáltatást politikailag motivált módon, szelektíven alkalmazzák az ellenzék vezetőivel és a korábbi kormány tagjaival szemben. A 27-ek figyelmeztettek, jelentős hatást gyakorol majd az EU-ukrán kapcsolatokra az, hogy miként tartják tiszteletben az ukrán hatóságok a jogállamiság általános értékeit, illetve hogyan kezelik ezeket a konkrét ügyeket.
A soros EU-elnök Lengyelország közölte, aggodalommal figyeli a Julija Timosenko elleni büntetőeljárást. "A per lefolytatásának módja és a keddi elmarasztaló ítélet arról tanúskodik, hogy átpolitizált az ukrán igazságszolgáltatás, és megtépázza Ukrajna tekintélyét mint olyan országét, amely éppen alapvető európai átalakulást hajt végre" - fogalmazott a lengyel külügyminisztérium a volt ukrán miniszterelnököt sújtó ítélet kapcsán kiadott nyilatkozatban.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szintén aggodalmát fejezte ki. "Már korábban is felszólítottam az ukrán hatóságokat, biztosítsák a védelem jogainak maradéktalan tiszteletben tartását" – közölte Audronius Azubalis litván külügyminiszter, az EBESZ soros elnöke. Mint kiemelte, "fontos, hogy a fellebbviteli eljárás átlátható és méltányos módon történjen, az ukrán nép és a nemzetközi közösség bizalmának helyreállítása érdekében".
Az Amnesty International "politikailag motiváltnak" minősítette a volt ukrán kormányfő elleni pert. A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének londoni közleménye szerint a Timosenko ellen felhozott vádak "nemzetközileg értelmezhetetlen kihágásokra" alapulnak, és az eljárás kétségeket ébreszt az ukrán bíróságok függetlenségével kapcsolatban. Julija Timosenko elítélése az ellene megfogalmazott vádpontok alapján törvényellenes, ezért Timosenkót azonnali hatállyal szabadon kell engedni, és a vele szemben felhozott összes vádat ejteni kell - áll az AI felhívásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?