Róma/Párizs/Brüsszel/Bonn. A hétvégén lemondott Renato Ruggeiro helyére Silvio Berlusconi olasz kormányfő nem jelölt ki új külügyminisztert, hanem meghatározatlan időre átvette a külügyek irányítását is.
Tiltakozik az itáliai baloldal
Róma/Párizs/Brüsszel/Bonn. A hétvégén lemondott Renato Ruggeiro helyére Silvio Berlusconi olasz kormányfő nem jelölt ki új külügyminisztert, hanem meghatározatlan időre átvette a külügyek irányítását is. A Corriere della Sera tegnap jólértesült forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Berlusconi hozzávetőleg hat hónapig kívánja irányítani a külügyeket. A lap úgy tudja, hogy reformokat is végre kíván hajtani a tárcánál. A kormányfő kinyilvánította: hajlandó részt venni a Ruggeiro távozásáról, valamint az Itália további külpolitikai irányultságáról szóló parlamenti vitában is.
Ruggeiro azért mondott le, mert a kormány több tagja nem mutatott kellő lelkesedést az új egységes valuta iránt. Elsősorban Umberto Bossival, az Északi Liga vezetőjével nem találta meg a közös hangot az euró bevezetésével kapcsolatos kérdésekben. Az olasz baloldal tegnap tüntetésekre szólított fel Ruggeiro távozása elleni tiltakozásként. Tegnap több uniós tagállam politikusa is sajnálkozásának adott hangott Ruggeiro távozása miatt. Laurent Fabius francia pénzügyminiszter azt mondta, Berlusconinak meg kellene erősítenie kormánya Európa-orientáltságát, hozzátéve, hogy az ezzel kapcsolatos kérdéseket a kormányfőknek kellene megvitatniuk. A Liberation cikkírója ennek kapcsán hangsúlyozta: nem véletlen, hogy hosszabb hallgatás után épp vasárnap szólalt meg ismét Romano Prodi, az EB elnöke, aki beszédében az olasz külpolitika kontiniutásának fontosságát hangsúlyozta. Prodi nyilatkozata azért nagy jelentőségű, mert ő volt az, aki 1996–1997-ben a túlzottan eladósodott Olaszországot az eurózónába „emelte”. Louis Michel belga külügyminiszter úgy véli, Ruggiero lemondása elsősorban magának Berlusconinak okozhat gondokat, mert mostantól még inkább rá lesz utalva a szélsőséges és populista pártokra, amelyek csak azon fáradoznak, hogy elvtelenül meglovagolják az éppen uralkodó közhangulatot. A német Die Welt kommentárja szerint a Ruggiero-ügy amellett, hogy Olaszország elszigetelődéséhez vezethet, az egész EU-ra kedvezőtlen hatással lehet. (t, m, o)
Berlusconit az utcai prostitúció aggasztja
Silvio Berlusconi kitiltaná az utcákról a prostituáltakat. „Sok más olasz állampolgárhoz hasonlóan én is csak szégyellem magam, amikor az utcán járok a gyermekeimmel” – mondta a kormányfő a Libero című lapnak, hozzáfűzve, hogy az egyik megoldás a nyilvános házak esetleges újbóli megnyitása lehetne. Ez a megnyilatkozás némi megütközést keltett a közvéleményben, bár a piros lámpás házak engedélyezésének kérdése az utóbbi esztendőkben rendszeresen vissza-visszatért a politikai vitákban. Ahhoz, hogy a prostitúciót zárt falak mögött, intézményesen engedélyezzék, meg kellene változtatni az 1958-as Merlin-törvényt. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.