<p>Több órás sztrájkot hirdettek csütörtökön a francia hírügynökség szakszervezetei. Az AFP munkatársai a hírügynökség tervezett státusváltása ellen tiltakoznak.</p>
Sztrájk a francia hírügynökségnél
A multimédiás szolgáltatásainak fejlesztéséhez szükséges tőke megszerzéséhez az eddig különleges státust élvező AFP vezetősége részvénytársasággá kívánja átalakítani a hírügynökséget. A reformterv ellen tiltakozók attól tartanak, hogy a kért támogatásért cserébe a státusváltás nagyobb beleszólást biztosítana a kormánynak a hírszolgáltató működésébe, hosszabb távon pedig lehetőséget adna akár a privatizációra is.
A hírügynökségben működő öt szakszervezet tagjai délután 2 óra és este 8 óra között tartják közös sztrájkjukat, miután a státusváltás az üzemi tanács délutáni ülésének a témája. Véleményük szerint a hírügynökségben megkezdett reformok teljesen átláthatatlanok, ezért kerekasztal összehívását sürgetik, ahol az állam, a sajtó, az illetékes parlamenti bizottságok, a hírügynökség vezetősége és az országos szakszervezetek, valamint az AFP belső szakszervezeti képviselői vitatnák meg a francia hírszolgáltató jövőjét.
A szakszervezetek a multimédiás fejlesztésről, a tervezett leépítésekről, valamint a jelenleg a szerkesztőségekben folyó átszervezésekről is "igazi belső párbeszédet és a tárgyalások megnyitását" szeretnék. A "hírügynökség megmaradásáért és függetlenségért" elindított petíciójukat eddig több, mint 18 ezren írták alá.
A világhírügynökség tavalyi 270 millió eurós forgalmának negyven százalékát biztosították az állami előfizetők. Az AFP 30 millió eurót szán új multimédiás rendszerére, amelyből 20 millió eurót az állam átvállalt. A további fejlesztésekhez
a vezetőség szerint 65 millió euróra lenne szükség, amelyhez az állam legfőbb részvényesként 40-45 millió euróval tudna hozzájárulni.
A több mint 150 éves múltra visszatekintő és háromezer főt foglalkoztató francia hírügynökség 165 országban van jelen,
előfizetőinek száma több mint ötezer.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.