<p>Azonnal véget kell vetni az erőszaknak Szíriában, és politikai megoldást kell találni a válságra - jelentette ki kedden Krisztalina Georgieva, a humanitárius ügyekért felelős uniós biztos az ENSZ bejelentésére reagálva, miszerint a szíriai menekültek száma immár meghaladja a kétmilliót.</p>
Szíria – EU: véget kell vetni az erőszaknak
Brüsszel |
"Amíg ez nem történik meg, és ez most minden eddiginél távolabbinak tűnik, arra kérek minden felet, hogy tartsa be a nemzetközi humanitárius jogot, védje meg a polgári lakosságot és a lakosságot segítőket" - fogalmazott a bolgár uniós biztos. Georgieva "szörnyűséges mérföldkőnek" nevezte, hogy a menekültek száma átlépte a kétmilliót, és felhívta a figyelmet: a földönfutóvá váltak több mint fele kisgyermek. "Képzeljék el, hogy Manchester vagy Lyon lakóinak négyszerese, vagy mondjuk Varsó teljes lakossága menekülni kényszerül" - érzékeltette a helyzet drámaiságát a biztos, aki arra is rámutatott, hogy a menekültáradat a befogadó országok számára is hatalmas áldozatot jelent. A legtöbben Törökországba, Jordániába, Libanonba és Irakba menekültek. "Bármilyen tragikus és kegyetlen is, az igazság az, hogy ahogy az erőszak egyre véresebb, brutálisabb és embertelenebb lesz, a menekültek száma is növekszik" - vélekedett Krisztalina Georgieva. A biztos arra is kitért, hogy a menekülők száma idén március óta megkétszereződött, vagyis mintegy egymillióan az elmúlt fél évben hagyták el otthonaikat. Az Európai Unió a saját költségvetéséből 2011 vége óta 843 millió eurót fordított a szíriai humanitárius helyzet javítására, a tagállamok pedig ezen túlmenően további 493,6 millió euróval támogatták a humanitárius segítségnyújtást Szíriában és a menekülteket befogadó környező országokban. A segélynek körülbelül a felét Szíriában használták fel, mintegy 25-25 százalékát Jordániában és Irakban, és valamennyi pénz Törökországba és Libanonba is jutott. Az uniós segítséget más nemzetközi szervezetek, a Vöröskereszt és a Vörös Félhold, az ENSZ és a civil szervezetek juttatják el a rászorulóknak. A közlemény arról is említést tesz, hogy több uniós tagország, a többi között például Magyarország is eszközöket biztosított a humanitárius helyzet javításához az EU Vészhelyzeti Reagálási Központján keresztül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.