<p>A megkérdezettek több mint fele ellenezne egy külföldi katonai beavatkozást Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen, és még többen elleneznék országuk esetleges katonai szerepvállalását - derül ki a Reuters hírügynökség és az Ipsos közvélemény-kutató intézet közös, szerdán nyilvánosságra hozott felméréséből.</p>
Szíria – A nemzetközi közvélemény ellenezné a katonai beavatkozást
Bejrút |
A tizenöt, főként európai országban végzett - Magyarországra is kiterjedő - vizsgálat szerint a szíriai kormányt mindössze a válaszadók harmada tartja felelősnek az augusztus 21-i vegyifegyver-támadásért, noha ezért a nyugati országok vezetői egyértelműen Aszadot okolják. Az Egyesült Államok katonai csapással fenyegette meg a szíriai kormányt a több száz emberéletet követelő, Damaszkusz külvárosában elkövetett mérgesgáz-támadásra válaszul, azonban később elállt a beavatkozástól, mivel a szíriai kormány beleegyezett vegyi fegyverei megsemmisítésébe. A megkérdezettek 52 százaléka ellenezne egy nemzetközi katonai beavatkozást. Az ellenzők számaránya az argentin közvéleményben a legmagasabb, ott a válaszadók 68 válaszolta azt, hogy semmiféle katonai akciót nem támogatna Szíriával szemben. Szinte az összes, a kutatásban részt vevő országban a lakosság többsége ellenezné saját országa katonai szerepvállalását egy esetleges Szíria elleni beavatkozásban. Így válaszolt a lakosság többsége egyebek mellett Ausztráliában, Franciaországban, Japánban, Kanadában, Lengyelországban, Magyarországon és az Egyesült Államokban is. A közvélemény-kutatás azonban nem terjedt ki egyetlen arab vagy afrikai államra sem, még olyanok sem vettek részt a felmérésben, amelyek pedig a legközvetlenebbül érintettek a két és fél éve tartó polgárháborúban. Nem kérdezték meg a lakosságot egyebek mellett Katarban, Szaúd-Arábiában és Törökországban sem. S a felmérésben emellett az Aszad-rezsim legfőbb nemzetközi támogatóinak számító Kína és Oroszország sem vett részt. A nyugati hatalmak szerint az ENSZ jelentése és különböző titkosszolgálati információk is azt bizonyítják, hogy a szíriai kormányerők követték el az augusztusi vegyifegyver-támadást, ezzel szemben Damaszkusz és Moszkva is a felkelőket vádolja. A közvélemény-kutatás eredménye ezzel szemben azt mutatta, hogy a nyugati közvéleménynek mindössze 36 százaléka gondolja, hogy a szíriai kormány áll a támadás mögött. A válaszadók negyede szerint a polgárháború során a kormány és a felkelők is vetettek már be vegyi fegyvereket, egy másik negyede pedig azt a választ adta, hogy nem tudja, ki követte el a mérgesgáz-támadásokat. A felkelőket 8 százalék hibáztatta. A felmérés résztvevői között az Aszad-rezsimet mindezért bűnösnek tartók száma Nagy-Britanniában, Németországban és Svédországban volt a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Belgiumban, Olaszországban, és - az utolsó helyen - Argentínában. Itt a megkérdezettek mindössze 17 százaléka válaszolta, hogy a kormány használt tömegpusztító fegyvereket. A kutatók szeptember 4-e és 18-a között összesen 12 ezer felnőttet kérdeztek meg a felmérésben résztvevő 15 országban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.