Új alap a fejlődőknek
Oszaka. Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter tegnap felszólította az iparilag fejlett országok G8 csoportjának tagállamait, támogassák a Climate Investment Funds elnevezésű, legfeljebb 10 milliárd dollár összegű különleges alapot.
RÖVIDEN
Oszaka. Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter tegnap felszólította az iparilag fejlett országok G8 csoportjának tagállamait, támogassák a Climate Investment Funds elnevezésű, legfeljebb 10 milliárd dollár összegű különleges alapot. Ez a fejlődő országoknak juttatna pénzeszközöket a globális felmelegedés elleni küzdelmükben. A G8 pénzügyminisztereinek tanácskozásán megvitatták a klímaváltozás veszélyeivel, valamint a vészesen emelkedő olaj- és élelmiszerárakkal kapcsolatos álláspontokat is. Az új alapot irányító bizottság első ülése előtt egy felajánlási konferenciát rendeznek még az idén, amelynek házigazdája az USA lesz. (MTI)
Nem kérnek a segélyekből
Rangun. A mianmari katonai junta továbbra sem fogadja el a májusi ciklon túlélő kárvallottjainak felajánlott amerikai segélyt, mert nem bízik Washington önzetlenségében. A New Light of Myanmar kormánylap tegnap azt írta, „nem őszinte a szándéka annak a nagy nyugati nemzetnek, amelyik hadihajóival akar segíteni Mianmarnak”. Az USA, Nagy-Britannia és Franciaország hadihajókkal indított útnak humanitárius segélyszállítmányt a Nargis ciklon pusztítása után, de a katonai kormányzat nem nyitotta meg kikötőit a cirkálók előtt. A junta attól félt, hogy Washington „a humanitárius segélyezés ürügyén lerohanja az országot és ráteszi kezét olajkészleteire”. (MTI)
Légi járatok indítása
Peking. Rendszeres légi járatok indításáról állapodtak meg kínai és tajvani illetékesek tegnap, a közel egy évtized után felújított hivatalos tárgyalásokon. A Pekingben ünnepélyesen aláírt, mérföldkőnek számító egyezség értelmében július 4-től minden hétvégén 36 retúrjárat közlekedik majd a Tajvani-szoros két oldala között, s további járatokat is indítanak, ha igény lesz rá. Két héttel később pedig megindulhatnak Tajvanra a szervezett kínai turistacsoportok, naponta összesen 3 ezer fővel. (MTI)
Enyhülnek a szankciók
Tokió/Szöul. Japán részlegesen feloldja Észak-Korea elleni kereskedelmi büntetőintézkedéseit. A phenjani kommunista vezetés ugyanis megígérte, hogy ismét kivizsgálja, mi lett a sorsuk azoknak a japánoknak, akiket évtizedekkel ezelőtt raboltak el az észak-koreai titkosszolgálatok. Az észak-koreai–japán kapcsolatokat terhelő kényes kérdésről szerdán kezdtek újabb tárgyalást Tokióban phenjani illetékesekkel. Ez hatással lehet az észak-koreai nukleáris program felszámolásáról zajló hatoldalú tárgyalásokra is. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.