Washington. Oroszország és a NATO, illetve a Nyugat viszonyában jelenleg nincs semmi olyan, ami ne képezné vizsgálat tárgyát – jelentette ki Colin Powell amerikai külügyminiszter az ITAR-TASZSZ-nak adott tegnapi interjújában.
Putyin sikert sikerre halmozott Brüsszelben
Washington. Oroszország és a NATO, illetve a Nyugat viszonyában jelenleg nincs semmi olyan, ami ne képezné vizsgálat tárgyát – jelentette ki Colin Powell amerikai külügyminiszter az ITAR-TASZSZ-nak adott tegnapi interjújában. Úgy vélte, hogy az amerikai terrorcselekmények után „történelmi léptékű szerkezeti elmozdulások” történtek a nemzetközi biztonsági rendszerben, és ezek egyebek mellett Oroszország cselekedeteiben nyilvánultak meg. Ebben az összefüggésben jegyezte meg, hogy Washingtonban figyelmet keltettek Putyin erőteljes brüsszeli kijelentései, amelyeket az orosz elnök például a NATO fejlődéséről tett. (Vlagyimir Putyin szerdán Brüsszelben megállapodott George Robertson NATO-főtitkárral, hogy lényegesen magasabb szintre emelik a kétoldalú együttműködést, de továbbra is ellenezte a szövetség bővítését.) Powell emlékeztetett rá, hogy a terrortámadások után a külföldi vezetők közül elsőként Putyin hívta fel az amerikai elnököt. Washingtonban a „legörömtelibb benyomást” mégis az keltette, amikor Putyin felsorolta azokat a konkrét lépéseket, amelyeket Moszkva kész megtenni a nemzetközi terrorizmusellenes kampány keretében. Putyinnak Oroszország esetleges NATO-tagságára vonatkozó szavai kapcsán Powell megjegyezte, hogy a közelmúltig ehhez hasonlót is nehéz volt elképzelni. Reményét fejezte ki, hogy a jövő évi prágai NATO-csúcs előtt e kijelentések szabják meg a NATO–orosz párbeszéd alaphangját, bár megvitatni Powell szerint azt kell, hogy miként bővíthető a NATO anélkül, hogy ebben bárki veszélyt látna.
A moszkvai lapok is vezető helyen foglalkoztak tegnap a témával, s mintha még nagyobb jelentőséget tulajdonítottak volna Putyin és Robertson szerdai találkozójának, mint az ugyancsak Brüsszelben lezajlott orosz–EU csúcsnak. Az Izvesztyija szerint Tony Blair tegnapi moszkvai villámlátogatásán egy új „triumvirátus” alapjait rakhatták le, amelyben a nemzetközi terrorizmus elleni leghatékonyabb fellépést tanúsító országok vesznek részt. A lap nagy jelentőséget tulajdonított Putyin megjegyzésének, miszerint a NATO egyre inkább politikai szervezetté alakul, és Oroszországnak megváltozna a viszonya a szövetséghez, ha nem érezné magát kirekesztve ebből a folyamatból. A Kommerszant Daily az orosz–EU csúcsot illetően szkeptikus, mert gyakorlatilag függőben maradtak az olyan fontos kérdések, hogy az unió támogatja-e Moszkva csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez, a WTO-hoz, illetve hogy mi lesz az orosz gazdaság régióbeli érdekeivel az EU keleti bővítése után. A tegnapi orosz lapok kiemelik azt is, hogy az „eurobürokraták” minden eddiginél nagyobb megértést mutattak Moszkva csecsenföldi politikája iránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.