<p>Portugália 2-3 gunatánamói fogoly befogadására hajlandó - közölte az ibériai ország külügyminisztere.</p>
Portugália két-három guantánamói fogoly befogadására hajlandó
Luis Amado szombaton egy nappal azelőtt, hogy Daniel Fried, az amerikai elnök guantánamói foglyok ügyében illetékes különmegbízottja megkezdi a témakörben tárgyalásait Portugáliában, jelezte, hogy a lisszaboni belügyminisztérium vizsgálja, hogy milyen státuszt kaphatnak majd a befogadott foglyok.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió között hétfőn született megállapodás a guantánamói foglyok befogadásának elveiről. Barack Obama amerikai elnök korábban kilátásba helyezte, hogy ez év végéig felszámolják Kuba szigetén a guantánamói amerikai katonai támaszponton található fogolytábort, ahol a terrorizmus elleni harc során elfogott személyeket őriznek, jelenleg mintegy 240-et.
Azok közt, akik ellen nem indokolt bírósági eljárást indítani, több tucat olyan külföldi van, akiket nem akarnak hazaküldeni, mert félő, hogy ott - jogállaminak nem nevezhető körülmények között - embertelen bánásmódban lenne részük, esetleg kínvallatásnak is alávetnék őket. Az amerikaiak ezért szövetségeseikhez fordultak, hogy fogadjanak be ilyen embereket. Becslések szerint az európai országoktól összesen mintegy ötven guantánamói befogadását várják.
Olaszország korábban három fogoly befogadását jelentette be. Az amerikaiak négyet a Bermudákra küldtek, a csendes-óceáni Palaura pedig 13 kínai ujgur kerül, akit az amerikai felmentettek, de szülőföldjükre, Kínába nem ajánlatos visszatérniük.
Fried a foglyok befogadásának az ügyében a héten Madridban és Budapesten tárgyalt.
A diplomata a spanyol hatóságoktól négy személy befogadását kérte. Miguel Ángel Moratinos külügyminiszter kijelentette, hogy megvizsgálják a jogi lehetőségeket és mind a négy személy körülményeit, mielőtt döntenének arról, hogy miként segíthetnek Guantánamo bezárásában Washingtonnak. Válaszunk pozitív szellemű lesz - mondta a külügyminiszter, miután spanyol belügyi, igazságügyi és külügyminisztériumi illetékesek megbeszélést folytattak Frieddel.
A foglyok befogadásáról szóló tárgyalások a magyar illetékesekkel még négy-öt hónapig eltarthatnak, és ha Budapest igent mond, akkor is csak egy-két ember érkezhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.