<p>Iránban folyik a nukleáris fegyvergyártás előkészítése, de az iszlám köztársaság még nem dolgozik az atombomba létrehozásán - jelentette ki a CBS televízió által vasárnap sugárzott interjújában Leon Panetta amerikai védelmi miniszter, aki ennek megakadályozása érdekében a diplomáciai és gazdasági nyomásgyakorlás folytatására szólított fel.</p>
Panetta ismét óvta Izraelt attól, hogy egyoldalúan csapást mérjen Irán nukleáris létesítményeire, mert azt szerinte Teherán a térségben állomásozó amerikai erőkön torolná meg.
A Pentagon vezetője hangsúlyozta, hogy az iráni nukleáris probléma az Egyesült Államok és Izrael "ügye közös" és a két ország számára az együttműködés lenne a helyes megközelítése e kérdéseknek.
Leon Panetta ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok válaszlépéseket foganatosít, ha Irán megpróbálná lezárni a stratégiai fontosságú Hormuzi-szorost, amivel megfogalmazása szerint Teherán "átlépné a vörös vonalat".
"Nagyon világossá tettük, hogy az Egyesült Államok nem fogja eltűrni a Hormuzi-szoros lezárását" - jelentette ki az amerikai védelmi tárca vezetője.
A Panetta-interjú tanúsága szerint az Obama-kormányzat továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy Irán még nem kötelezte el magát a nukleáris arzenál kiépítése mellett, ám arra törekszik, hogy megteremtse azt az ipari és tudományos hátteret, amely képessé tenné erre, ha a teheráni vezetés emellett dönt.
Panetta a Brookings Intézetben decemberben arról beszélt, hogy az iráni nukleáris létesítményekre mért csapás a "legjobb esetben" is csak egy-két évvel hátráltatná az iszlám köztársaság nukleáris programját és több negatív következménnyel járna. A pénteken felvett és vasárnap sugárzott CBS-interjúban ugyanakkor nem zárkózott el egy megelőző csapástól abban az esetben, ha Irán nukleáris fegyvergyártásba kezdene.
Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesítet tanácsának elnöke a CBS-ben kijelentette: azt akarja, hogy irániak tudják, egy amerikai katonai csapás el tudja törölni a nukleáris programjukat. Hozzátette, hogy az iszlám köztársaság "csak egy ideig" lenne képes lezárva tartani a Hormuzi-szorost, de az Egyesült Államok fellépne a stratégiai tengeri átkelő megnyitásáért és "le tudná győzni ezt" (az iráni kísérletet).
A republikánus elnökaspiránsok határozott magatartást követelnek Iránnal szemben.
"Ha újraválasztjuk Barack Obamát, akkor Iránnak nukleáris fegyvere lesz. Ha Mitt Romneyt választjuk meg, akkor Iránnak nem lesz nukleáris fegyvere" - jelentette ki az elnökjelöltek szombat esti televíziós vitájában az iowai caucusok győztese és a jövő heti New Hampshire-i előválasztása favoritja, Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó.
Az Iowában a második helyen végzett Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor amellett érvelt, hogy az amerikai hadvezetésnek ki kellene dolgoznia az iráni nukleáris létesítményekre mérendő csapás terveit, s közölnie kellene Teheránnal, hogy amennyiben nem teszi lehetővé ezeknek az objektumoknak a nemzetközi ellenőrzést, illetve nem állítja le azok működtatését, "akkor majd mi bezárjuk azokat önöknek".
Irán kéttucatnyi létesítmény nyitott meg a nemzetközi ellenőrök előtt, de az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival dacolva nem hajlandó felhagyni az urándúsítással.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.