Pandák – vissza a természetbe

Peking |

<p>Korábban fogságban tartott hat óriáspanda kapott részleges szabadságot a délnyugat-kínai Szecsuan tartományban: a pandacsapat tagjai ezután kedvükre torkoskodhatnak a kutatói terület bambuszerdejében.</p>

A pandák vadonba történő visszaszoktatását elősegítő kutatóközpont ezzel megtette az első lépést ahhoz, hogy a különleges állatokat felkészítsék a még szabadabb világra, az ottani túlélésre.

A ritka és egyedül Kínában honos pandák e szerencsésnek tartott példányait - köztük egy ikerpárt - 102 tásukkal együtt korábban hosszabb időn át megfigyelés alatt tartották és gondoskodtak arról, hogy a kiválasztottak egészségileg rendben, és genetikailag alkalmasak legyenek az új körülményekhez történő alkalmazkodásra - számolt be a kísérletről Fej Li-szung (Fei Lisong) a központ igazgató-helyettese. Mint mondta, az pandák még nem érték el a felnőttkort, így túlélőképességük erős, gyors fejlődésükre számítanak.

A hat állat a Pandák Völgyébe kapott belépőt, amely a tartományi székhelytől Csengtutól (Chengdu) mintegy negyven kilométerre elhelyezkedő városhoz, Tucsingjanhoz (Dujiangyan) tartozik. Maga a központ, amely kifejezetten a túlélésre neveli az óriáspandákat még mindig kialakítás alatt van.

A csengtui pandabázis az elmúlt 30 évben többször próbálkozott már a pandák visszaengedésével természetes, vad környezetükbe, de nem igen jártak sikerrel. A gondozóik által nevelt állatoknak rendkívül nehéz megszokni a magukra hagyatottságot, az új helyzetet.

Az 1983 óta kiengedett tíz panda közül jelenleg mindössze ketten élnek még a vadonban, hatot radikális testsúlycsökkenésük miatt visszavittek a bázisra, egyiküket holtan találták, és vélhetően a társa is erre a sorsra jutott. A kutatók feltevése szerint azzal, hogy ezúttal csoportosan kerültek a szabadba, nagyobb az esélyük az alkalmazkodásra, a túlélésre.

A szakemberek a felkészítő szakaszban a jövőben jobban fognak a pandák adaptáló képességének fejlesztésére összpontosítani, így például folyamatosan ritkítják az állatok kapcsolatát az emberekkel és csökkentik a táplálkozásukat szolgáló, mesterségesen kialakított területeiket. A "vizsgákon" megfelelőket "félvad" körülmények közé engedik majd, ahol bőségesen juthatnak bambuszhoz, de kevesebb lesz az emberi készítésű tárgy, építmény.

Manapság becslések szerint körülbelül 1600 óriáspanda élhet vadon és 300 körül vannak fogságban, pandarezervátumokban, állatkertekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?