<p>Az 1956-os forradalom 54. évfordulója alkalmából külön üzenetben üdvözölte a magyar népet szombaton Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke. A határon túli magyarság előadásokkal, kulturális rendezvényekkel, kiállításokkal, fáklyás felvonulással és koszorúzásokkal emlékezett az 1956-os forradalomra.</p>
Október huszonharmadika - összefoglaló
A Fehér Ház által az MTI washingtoni irodájához eljuttatott üzenetében az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a magyar nép zsarnokság elleni harca nem 1956 októberében kezdődött, és nem is akkor fejeződött be. A magyar forradalom hosszan tartó hatásai egész Kelet-Európában előrevitték a szabadság ügyét, eljuttatva a szabadság fényét az elnyomás legsötétebb szegleteibe - értékelte Barack Obama
"Az évforduló alkalmából elismeréssel adózunk Magyarország szuverén nemzetként megtett útja, valamint a népeink és országaink között kialakult kötelékek előtt" - hangsúlyozta az amerikai elnök, hozzátéve, hogy Magyarország továbbra is rendíthetetlen barát és megbecsült NATO-szövetséges.
Snagovban - Nagy Imre egykori fogságának színhelyén - Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet megkoszorúzta a mártír miniszterelnök szobrát Budai Richárddal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bukaresti szervezetének elnökével és a román forradalmárok szövetségének delegációjával együtt - jelentette Garzó Ferenc, az MTI bukaresti tudósítója.
Csíkszeredában vándorkiállítás nyílt Forradalom és szabadságharc címmel. Az emlékezők koszorúzáson vettek részt az 1956-os kopjafánál, a Kalász negyedi temető előtti téren. Ünnepi megemlékezésre és koszorúzásra került sor a Gloria Victis emlékműnél is a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusának és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének a szervezésében. Este a Csíki Kamarazenekar ünnepi koncertet ad a református templomban.
Kovásznán író-olvasó találkozót rendeztek, amelynek meghívottja Oláh János József Attila-díjas költő, író, a Magyar Napló főszerkesztője volt. Ezt követően az 56-os emlékműnél ünnepséget tartottak. A rendezvényt a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület Ignácz Rózsa Irodalmi Klubja és a Székely Nemzeti Tanács szervezte.
Sepsiszentgyörgyön koszorúzás volt a Szalai Attila-emléktáblánál, a városházán lévő emléktáblánál, az Erzsébet parkban elhelyezett kopjafánál, a Kónya Ádám Művelődési Ház udvarán található 56-os emlékműnél. Ez utóbbi ünnepi műsor helyszíne is volt, amelyen beszédet mondott Antal Árpád polgármester, Sógor Csaba európai parlamenti képviselő, továbbá a Volt Politikai Foglyok Szövetségének és a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének a képviselője. A Székely Nemzeti Múzeumban levetítették a Biszku Béláról szóló Bűn és büntetlenség című dokumentumfilmet. A rendezvényt Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége és az Erdélyi ‘56-os Bajtársi Társaság közösen szervezte.
Székelykeresztúron ökumenikus istentisztelet keretében emlékeztek a forradalomra a római katolikus templomban. Az emlékezők gyertyás felvonuláson is részt vesznek, a római katolikus templomtól a millenniumi emlékműig vonulnak. Koszorúzást rendeztek a millenniumi emlékműnél, ezt követően a helyi Petőfi Általános iskola megemlékező műsorára került sor.
Kolozsváron az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Kolozs Megyei Szervezete megemlékező ünnepséget szervezett. A rendezvény keretében Asztalos István, Varga Lajos és Pállukács Hajnal tartott előadást. Az est házigazdája Csigi Levente, az EMNT Kolozs megyei szervezetének elnöke.
Nagyváradon a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának belső udvarában található emléktáblánál ünnepelték az évfordulót. A résztvevőket Barabás Zoltán költő, a Partiumi Magyar Művelődési Céh igazgatója köszöntötte.
A kárpátaljai magyarság emlékünnepségét Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartották, és azon részt vett Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is - jelentette Varga Béla, az MTI tudósítója. Ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy 1956 októberének nagyszerű, tiszta forradalma és szabadságharca egy évszázadokra visszanyúló magyar történelmi folyamat huszadik századi fordulópontja volt, méltó az elődök elszántságához, méltó a magyarság szabadságharcos hagyományaihoz. 1956-ot példaként állítva összefogásra szólította fel a kárpátaljai magyarságot, különös tekintettel az október 31-i ukrajnai helyhatósági választásokra. Mint hangsúlyozta, a kárpátaljai magyarság választási esélyeit jelentősen mérsékli az a tény, hogy ma megosztott, és több párt révén óhajtja elérni azt a képviseletet, amit valójában csak osztatlan erőként érhetne el.
A vajdasági magyarok Szabadkán tartottak megemlékezést - jelentette Marton András, az MTI belgrádi tudósítója. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke arra emlékeztetett, hogy a nemzeti tanácsi választások a nemzeti elkötelezettség értékrendjének képviseletét erősítették meg.
A politikus kifejtette, a nemzethez tartozás - noha nagyon fontos - passzív, verbális kinyilatkozás, "önmagunk vállalása". A nemzeti elkötelezettség ennél több: cselekedettel alátámasztott érdekképviselet, tevőlegesség,
áldozatvállalás, a kockáztatás bátorsága.
A Balassi Intézet közleménye szerint október 23-ra emlékeztek a külföldi magyar intézetekben is. Közel 25 országban tartottak megemlékezéseket. A programokban neves magyar es külföldi előadók közreműködésével komolyzenei koncertek, képzőművészeti kiállítások, filmvetítések és irodalmi előadások szerepeltek. Megemlékezést tartottak Berlinben, Bécsben, Brüsszelben, Helsinkiben, Londonban, Moszkvában, Prágában, Varsóban, Szófiában, de még Új-Delhiben is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.