Obama Berlinben – este tart beszédet

Szigorú biztonsági intézkedések |

<p>A transzatlanti kapcsolatokról fejti ki nézeteit berlini beszédében Barack Obama, az amerikai demokrata párt várható elnökjelöltje, aki - közel-keleti tárgyalásai után - a német fővárosban Angela Merkel kancellárral folytatott megbeszéléseket. Nagy várakozásokkal kísért beszéde után Berlinből Obama Párizsba, majd Londonba utazik tovább.</p>

A transzatlanti kapcsolatokról fejti ki nézeteit berlini beszédében Barack Obama, a demokrata párt várható elnökjelöltje, aki csütörtökön egynapos látogatást tesz a német fővárosban közel-keleti tárgyalásait követően.
A nagy érdeklődéssel várt Obama-beszéd helyszínét kínos diplomáciai alkudozás után választották ki. A politikus stábja a beszéd helyszíneként a Brandenburgi kaput szerette volna, ezt azonban az amerikai elnökválasztási kampányban szigorú semlegességre törekvő Angela Merkel kancellár elutasította. Merkel érvelése szerint a Németország és Berlin legfőbb jelképének számító kapunál eddig csak megválasztott elnökök szólhattak a főváros lakosságához.
Ezt követően esett a választás a Brandenburgi kapu közelében lévő Győzelmi oszlopra, ahol Obama a tervek szerint este csaknem egy órás beszédet mond majd. A helyszínre több ezer berlinit várnak, ugyanakkor a német hatóságok rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, a főváros központját már szerdán szinte hermetikusan lezárták. Berlin központjában mintegy ezer rendőr ügyel a biztonságra.
A Németországban rendkívül népszerű Obama érkezésével egy időben ugyanakkor Karsten Voigt, a német-amerikai kapcsolatok kormányzati koordinátora óvott a demokrata párti jelölt esetleges elnökségével kapcsolatos túlzott várakozásoktól. A kormány képviselője hangsúlyozta: egyáltalán nem számol azzal, hogy Barack Obama Európa számára általánosságban egyszerűbb partner lesz.
Egyedül környezetvédelmi kérdésekben közeledhetnek az álláspontok, a külpolitika, valamint a gazdasági kapcsolatok frontján Obama változatlanul mindenekelőtt az amerikai érdekeket fogja képviselni, s az európai szövetségeseket nagyobb szerepvállalásra sarkallja majd - hangoztatta Karsten Voigt.
Az amerikai politikus csütörtökön elsősorban a nemzetközi válságokról, így mindenekelőtt Iránról, Afganisztánról, Pakisztánról, valamint a Közel-Keletről tárgyalt Angela Merkel kancellárral - közölte a német kormányszóvivője.
Ulrich Wilhelm szóvivő a kancellári hivatalban zajlott, csaknem egyórás találkozót "rendkívül nyíltnak és mélyrehatónak" nevezte. Szavai szerint az említett külpolitikai témákról intenzív megbeszéléseket folytattak. A tárgyalásokon szóba került a NATO jövő évi jubileumi csúcstalálkozója is - jelentette ki. Az előzetes megállapodás szerint Merkel és Obama nem tartott sajtóértekezletet.
A megbeszélés előtt a vendéglátó német kancellár azt hangoztatta, hogy örül kettejük első találkozójának, s kíváncsi Obama véleményére a transzatlanti viszonyról, a NATO-n belüli együttműködésről, a környezetvédelemről, valamint világkereskedelmi kérdésekről. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy az amerikai elnökválasztás után is elsősorban folyamatosságra számít az Egyesült Államok politikájában.
Csütörtök kora délután hivatalosan közölték, hogy bővült Barack Obama németországi látogatásának programja. A demokrata párti politikus ugyanis péntek délelőtt ellátogat a Rajna-Pfalz tartományban lévő Ramstein amerikai légitámaszpontra, valamint a landstuhli amerikai katonai kórházba, ahol korábban elsősorban Afganisztánban és Irakban megsebesült katonákat ápoltak. A tartomány miniszterelnökével, a Német Szociáldemokrata Párt elnökével, Kurt Beckkel azonban "időhiány miatt" nem találkozik.
Előtte jeruzsálemi tárgyalásain Barack Obama "szilárd támogatást" ígért Izraelnek, s fogadkozott, hogy elnökké választása esetén a közel-keleti békefolyamat fellendítésén fog munkálkodni.
Obama közel-keleti körútja során tárgyalt Jeruzsálemben Simon Peresz izraeli államfővel, Ehud Olmert miniszterelnökkel, Cipi Livni külügyminiszterrel, Ehud Barak védelmi miniszterrel és Benjámin Netanjahuval, a jobboldali ellenzéki Likud tömb vezetőjével. Utóbbival egyetértettek abban, hogy meg kell akadályozni Irán atomhatalommá válását, s e törekvésnek kiemelt fontosságot tulajdonítottak.
Irán "súlyos fenyegetést" jelent; a világnak meg kell akadályoznia, hogy az iszlám köztársaság atomfegyverre tegyen szert - jelentette ki a demokrata párti szenátor a dél-izraeli Szderótban, ahova helikopteren érkezett Livni és Barak kíséretében.
A ciszjordániai Rámalláhban egy órán át tárgyalt Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és találkozott Szalám Fajjád miniszterelnökkel is. Az illinois-i szenátor - feltehetőleg azért, nehogy magára haragítsa az egyesült államokbeli zsidó szavazókat - nem nyilatkozott az elnökkel folytatott megbeszélés után. Száeb Erekát palesztin elnöki tanácsadó tájékoztatása szerint Obama biztosította palesztin tárgyalópartnerét arról, hogy "konstruktív partner" lesz a békefolyamatban, és elnökké választása esetén "egy percet sem fog elpocsékolni" az izraeli-palesztin konfliktus megoldására rendelkezésre álló időből. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?