Obama az elnöki különgépről hívta fel Putyint

Washington |

<p>Barack Obama amerikai elnök pénteken a Virginiába tartó különgépe, az Air Force One fedélzetéről felhívta Vlagyimir Putyint, Oroszország megválasztott államfőjét.</p>

Putyint vasárnap választották meg ismét Oroszország elnökének és azóta ez volt az első hivatalos kapcsolatfelvétel a két vezető között.
A beszélgetés tartalmáról a Fehér Ház egyelőre nem közölt részleteket. Vlagyimir Putyin várhatóan május 7-én teszi le a hivatali esküt. Az amerikai és a régi-új orosz elnök a tervek szerint május 19-20-án, a G8 csoport egyesült államokbeli csúcsán találkozik majd egymással, amelynek helyszínét a sajtóban megjelent találgatások szerint épp amiatt helyezték át Chicagóból Camp Davidbe, hogy ott a két vezető kevésbé hivatalos körülmények között, oldott hangulatú párbeszédet tudjon folytatni egymással.
Az Egyesült Államok első reakciója Putyin újraválasztására az volt, hogy Victoria Nuland külügyi szóvivőn keresztül, hétfőn az orosz elnökválasztáson tapasztalt szabálytalanságok "független" kivizsgálását sürgette. Nuland ugyanakkor - Putyin nevének említése nélkül - kijelentette: az Egyesült Államok "várakozással tekint az elé, hogy együttműködjön a megválasztott elnökkel az eredmények hitelesítése és az eskütétel után".
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter - kiváltva ezzel az orosz jogvédők tiltakozását - szerdán kijelentette, hogy Putyin az elnökválasztás nyilvánvaló győztese, és Washington kész az együttműködésre vele. Clinton ugyanakkor ismételten sürgette Oroszországot, hogy vizsgálja ki a választási szabálytalanságokat. Az is közölte, hogy Washington aggódik a hétfői moszkvai tüntetés során letartóztatottakért.
"Mindennek ellenére a választáson világosan kiderült a győztes, és készek vagyunk együttműködni Vlagyimir Putyin megválasztott elnökkel" - tette hozzá.
Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője csütörtökön azt hangsúlyozta, hogy a Kremlben végbemenő váltás ellenére nem lesz változás a kétoldalú viszonyban, amelyben az elmúlt három év során több pozitív elmozdulás volt tapasztalható, miután az Obama-kormányzat "újraindította" a kapcsolatokat.
"Nyilvánvaló, hogy várakozással tekintünk az Oroszországgal való együttműködés és közös munka elé azokban a kérdésekben, amelyekben egyetértünk, ez pedig független attól, hogy ki az elnök" - mondta Carney.
Hangsúlyozta hogy az amerikai politika nem személyi alapú, hanem a nemzeti érdekeken, valamint azokon a megállapodásokon alapul, amelyeket Washington el tud érni Moszkvával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?