Nyelvtörvény - osztrák lap interjúja Balázs Péterrel

Bécs |

<p>Szlovákia "öngólt lőtt" azzal, hogy nem engedte be Sólyom Lászlót - mondta Balázs Péter a Die Presse csütörtöki számában megjelent interjúban. Míg a magyar kormány célja kibővíteni az együttműködést, Szlovákia "durva válaszlépésekkel" reagál - nyilatkozta a magyar külügyminiszter az osztrák napilap budapesti tudósítójának.</p>

Felidézte, hogy június elején a szlovák parlamentben vitanapot tartottak az úgynevezett "magyar veszélyről". Utóbbiról azt mondta: hajánál fogva előrángatott dolog. Az új szlovák nyelvtörvény - folytatta - egyértelműen a magyar kisebbség és a magyar nyelv nyilvános használata ellen irányul, a csúcsot pedig az jelentette, hogy nem engedték be Szlovákiába Sólyom Lászlót. "Az nem járja - fogalmazott Balázs Péter, - hogy egy államfő ne léphesse át két schengeni ország határát".

    A szlovákok már rég elfeledkeztek a Varsói Szerződés csapatainak 1968-as bevonulásáról, emellett Sólyom tavaly bocsánatot is kért Magyarország nevében az abban való magyar részvételért - válaszolta az újságírónak arra a felvetésére, hogy diplomáciai szempontból nem volt-e meggondolatlan dolog augusztus 21-re, az invázió évfordulójára kitűzni a révkomáromi szoboravatást.
    Az Európai Unió (EU) nincs felkészülve ilyesféle "lehetetlen helyzetekre", mint a magyar államfő ellen hozott beutazási tilalom - vélekedett a miniszter azzal kapcsolatban, hogy az EU miért nem lép fel határozottabban.
    Balázs szerint a "magyar kártya kijátszása" egy politikai játék része a szlovák kormány részéről. Ami a két ország közötti együttműködést illeti, a Robert Fico vezette kormánytól már nem vár sokat a magyar külügyminiszter.
    A Szlovákiára nehezedő nemzetközi nyomás eredményének tulajdonította, hogy a módosított nyelvtörvény megszegését egyelőre nem büntetik. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) bírálta, hogy a törvény rendkívül tágan, száz eurótól ötezer euróig szabta meg a büntetés összegét, ugyanakkor bizonytalan, hogyan állapítják meg a büntetés nagyságát - mondta.
    Szlovákia öngólt lőtt a magyar elnök elleni beutazási tilalommal, s a nyelvtörvényt is kedvezőtlenül ítélik meg külföldön - vélekedett. "Magyarországra mindenekelőtt a szélsőjobboldali Jobbik és annak Magyar Gárdája vet rossz fényt" - válaszolta arra a kérdésre, hogy nem ítélik-e meg kedvezőtlenül Magyarországot a Szlovákiával való "állandó perlekedés" miatt.
    A miniszter szerint soha nem voltak még jobbak az együttműködés feltételei. Mindkét ország az EU és a NATO tagja, s a helyi önkormányzatoktól a gazdaságig számos szinten van példa szoros együttműködésre. Politikai szinten azonban csak kis lépésekben közeledhet Szlovákia és Magyarország. Fontos lenne, hogy mindkét országban jobban megismerjék a másik kultúráját és történelmét - hangsúlyozta Balázs Péter a Die Pressében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?