<p>"Nevetségesek" az amerikai kémek által felderített információk, a politikai károk ellenben már most aránytalanul súlyosak - mondta csütörtökön Thomas de Maiziere belügyminiszter az Egyesült Államokat érintő hírszerzési ügyekben elvégzett előzetes kormányzati vizsgálatok alapján.</p>
"Nevetségesek" az amerikai kémek által felderített információk
Előző nap a német szövetségi ügyészség a védelmi minisztérium egyik alkalmazottja ellen kezdeményezett nyomozást, akit azzal gyanúsítanak, hogy az Egyesült Államoknak kémkedett. Múlt héten a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) egyik munkatársát vették őrizetbe, aki sajtóértesülések szerint információkat szolgáltatott az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lelepleződött titkos megfigyelési programját vizsgáló német parlamenti (Bundestag) bizottság munkájáról is.
A belügyi tárca vezetője csütörtökön azt mondta, hogy a kommunikációra, valamint a kémelhárításra mért támadások hatékony kivédése elengedhetetlen a német demokrácia számára, s jelenleg azon dolgoznak, hogy mindkettőt megerősítsék és kiterjesszék.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerda este "ostobaságnak" nevezte az amerikaiak tevékenységét, annak ellenére, hogy elismerte, az amerikai titkosszolgálatok együttműködése nélkül nem tudtak volna elhárítani számos terrorfenyegetést. Hozzátette: ez nem azt jelenti, hogy "az amerikaiaknak harmadosztályú embereket kellene hozzánk szerződtetniük. Ez eléggé bárgyú dolog, és ilyen mértékű ostobaság láttán könnybe lábad az ember szeme."
Washington hivatalosan továbbra sem nyilatkozott a titkosszolgálatait érintő kémkedési ügyben. "Láttuk az érintett jelentéseket, azonban nem szeretnénk kommentálni a német hatóságok által indított nyomozati eljárásokat vagy a hírszerzést érintő állításokat" - mondta Caitlin Hayden, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője a dpa német hírügynökségnek Washingtonban.
Az újabb megfigyelési botrány tovább terheli a Németország és az Egyesült Államok közötti viszonyt, amelyet a tavaly napvilágra került - például Angela Merkel német kancellár telefonjának lehallgatásáról szóló - hírszerzési információk már próbára tettek. Merkel hétfőn Pekingben az Egyesült Államokra utalva úgy nyilatkozott, hogy ha beigazolódnának a vádak, az egyértelműen ellentétben állna azzal, amilyennek lennie kellene a "partnerek közötti együttműködésnek".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.