Illusztráció
"Nemzedéki katasztrófától" is tart az ENSZ az iskolák bezárása miatt
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) aggodalmát fejezte ki pénteken, amiért 2020-ban a diákok 20 százaléka nem szerezte meg az alapvető olvasási ismereteket az iskoláknak a koronavírus-világjárvány miatti részleges bezárása következtében.
"Az olvasási nehézségekkel küzdő gyermekek száma tavaly 100 millióval 584 millióra ugrott, több mint 20 százalékos volt a növekedés, és semmivé lettek az elmúlt két évtized alatt ezen a téren elért eredmények" - áll a párizsi székhelyű ENSZ-szervezet részletes jelentésében, amely "nemzedéki katasztrófát" emleget. A jelentés készítői kifejtették: ha ez az - általános iskola alsó tagozatában évente elsajátított olvasási képességet és alapvető ismereteket mérő - mutató nem stabil, az hosszú távra visszavetheti a tanulók iskolai előrehaladását.
Az UNESCO attól is tart, hogy a válság évtizedes zavart okozhat, ezért felzárkóztatási tanórákat és stratégiákat magában foglaló "kivételes erőfeszítéseket" sürget.
"Az oktatásnak elsődleges szerepet kell játszania az egészségügyi válság elleni intézkedésekben és az újraindítási tervekben" - közölte az AFP francia hírügynökséggel Audrey Azouley, az UNESCO főigazgatója.
"A nemzetközi együttműködésnek fokozódnia kell az oktatáshoz való alapvető jog tiszteletben tartása és a tanulás folyamatossá tétele érdekében" - mondta a főigazgató a szervezethez tartozó országok oktatási minisztereinek hétfőn tartandó konferenciája előtt nyilatkozva, amelyet a világjárvány kezdetének első évfordulója alkalmából tartanak.
"Az alacsony jövedelmű országok 65 százaléka csökkentette az oktatásra szánt kiadásokat, míg a magas jövedelmű országoknak csupán a 35 százaléka" - áll a jelentésben.
A járvány miatt jelenleg mintegy harminc országban zárva vannak az iskolák. Más országok az iskolák részleges vagy feltételes bezárása mellett döntöttek, míg 107 országban nyitva tartanak az oktatási intézmények.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.