<p>Részt vett az elmúlt héten a varsói EBESZ-konferencián a krími miniszterelnök egyik helyettese, dacára annak, hogy szerepel az ukrán válság miatt Brüsszel által beutazási tilalommal sújtott személyek listáján - jelentette a lengyel állami televízió.</p>
Nemkívánatos személyként sikerült beutaznia az EU-ba a krími miniszterelnök-helyettesnek
Varsó |
A lengyel fővárosba orosz diplomata-útlevéllel érkező Dmitrij Polonszkij (ukránul: Dmitro Polonszkij) az egyik szervezője volt a Krím orosz bekebelezésének, és ezért mint ukrán állampolgár, felkerült az EU feketelistájára. A schengeni információs rendszer a nevek latin betűs átírásával tartalmazza ezt a névsort, viszont az orosz és ukrán írásmód egymástól eltérő lehet, ahogy az Polonszkij esetében is fennáll. Vezetékneve az orosz diplomata-útlevélben részben módosított formában szerepelt. "Ez egy végzetes hiba volt" - mondta Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter, válaszul arra, hogy Ukrajna varsói nagykövetsége felháborodásának adott hangot az eset miatt. A tárcavezető szerint a külügyminisztérium és a határőrség nagyon határozottan érvényt szerez a szankciós listának. "Ezért csak fájlalhatom az esetet, és azt mondhatom, hogy ez a helyzet bizonyosan nem fog megismétlődni" - szögezte le. A lengyel külügyminisztérium ugyanakkor azt közölte, hogy nem állított ki vízumot a Krím félszigeti oroszbarát kormány tagjának. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik szóvivője, Lauren Baranowski megerősítette, hogy Polonszkij jelen volt a szerdai vitanapon mint "a krími nép képviselője". A szóvivő elmondta, hogy ő maga küldte el a sajtónak a politikusról az ülésteremben készült fényképet. Polonszkij fel is szólalt a konferencián, és azt bizonygatta, hogy a Krím félsziget Oroszországhoz csatolásának nyomán a területen "béke és egyetértés" alakult ki. Az Európai Unió szeptember közepén határozott arról, hogy meghosszabbítja 2016. március 15-ig bizonyos orosz személyiségek és a kelet-ukrajnai szakadár vezetők elleni szankciókat az ukrán konfliktusban való részvételük miatt. A büntetőintézkedések 37 entitást és 149 embert érintenek, akik nem kaphatnak beutazási engedélyt az unióba, továbbá ottani vagyonukhoz sem férhetnek hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.