Az Európai Unió számos (vagy inkább számtalan) előírása, normája között nincs olyan, amelyik a családok támogatásának összegéről rendelkezne. A szakértők szerint azonban a szlovákiai családok ennek ellenére nem kerülnek bizonytalan helyzetbe a csatlakozás után.
Nem jelent családi csődöt az EU
Peter Guráň, a munka- szociális és családügyi minisztérium szakértője szerint az lenne az ideális, ha a családok a jelenlegivel megegyező támogatásban részesülnének Szlovákia csatlakozása után is, sőt, némelyik pótlék összegét még növelni is kellene. Guráň ezt az érvelést a szülések csökkenő számával támasztotta alá. Szerinte magasabb összegű támogatással a fiatal családok gyermekvállalási kedve is megnőne. A szaktárca családügyi osztályának vezetője szerint a legnagyobb gondot nem a jogszabályok okozzák, hanem a pótlékok alacsony összege.
Martin Danko, a munka- szociális és családügyi minisztérium szóvivője az Új Szó megkeresésére elmondta, az Európai Unió jó hatással lesz a családok életszínvonalának növekedésére. „A közös európai piac új munkalehetőségeket teremt, a szociális rendszerben is reformok várhatók, és a gazdaság egésze is fellendül” – fejtette ki lapunknak Danko. A szaktárca szóvivőjétől megtudtuk, a minisztérium az EU-tagságtól a munkanélküliség csökkenését és jobb életszínvonalat vár.
Szakértők nem tartanak attól, hogy a személyek szabad mozgása az Európai Unióban „agyelszíváshoz” vagy a családok vándorlásához vezetne. „Az emberek nálunk többnyire ott is maradnak, ahol születtek” – mondja Erika Kvapilová. A Szlovák Tudományos Akadémia nemzetközi központjának munkatársa szerint a jobb anyagi feltételek esetleg a fiatal családokat vonzhatják külföldre. Ezt a lehetőséget a tárca szóvivője is megerősítette lapunknak. Martin Danko elmondta, természetes jelenség, hogy a lakosság bizonyos rétege külföldön keres majd érvényesülést.
A családokat érintő egyik legnagyobb gond – és ezt már az EU is felrótta Szlovákiának –, hogy a fiatalok csak nagyon nehezen tudnak lakáshoz jutni, hiszen az ingatlanárakat nem az ő pénztárcájukhoz szabják. Oľga Keltošová volt munka- szociális és családügyi miniszter szerint a lakáshelyzet a csatlakozás után sem javul. „A nagyobb városokban már most meredeken kúsznak felfelé a lakásárak. A csatlakozásunk utáni időszakban, körülbelül két éven át, a fiatal családok még nehezebben juthatnak hozzá az első lakáshoz” – mondta egy interjúban az ellenzéki HZDS politikusa.
A szaktárca szóvivője nem ért egyet Keltošová prognózisával. Martin Danko szerint a lakásvásárlási lehetőségekre több tényező is hatással lesz. „Az ország gazdaságának erősödésével, a munkanélküliség csökkenésével és a vásárlóerő növekedésével a fiatal családok helyzete is javul. Minisztériumunk nem számít a lakáshelyzet romlására, az Európai Unióban nem lesz nehezebb lakáshoz jutni, mint most” – fejtette ki az Új Szónak Danko. (jéel, pr-)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.