Nem jár kivételes bánásmód a kiszakadó országok EU-felvétele során

Madrid |

<p>Nem számíthat kivételes bánásmódra az az állam, amely egy európai uniós országtól függetlenné válik, vagyis ha felvételét kéri az Európai Unióba, neki is éveket kell majd várni a csatlakozásra - jelentette ki Mariano Rajoy spanyol kormányfő szerdán a madridi parlamentben egy képviselői kérdésre válaszolva.</p>

A Baszk Nemzeti Párt képviselője arra kért választ a miniszterelnöktől: amennyiben Skócia csütörtökön az Egyesült Királyságtól való elszakadás mellett szavaz, miként viszonyul majd  Spanyolország az új, függetlenné váló ország esetleges uniós felvételéhez.

Válaszában Mariano Rajoy úgy vélekedett, hogy az Európában zajló elszakadási folyamatok "megtorpedózzák" az unió szellemiségét. Szerinte az európai egyezményekben elfogadottak alapján nyilvánvaló, hogy ha egy tagország egy része elszakad és önállósul, akkor elveszíti uniós tagságát és így minden azzal járó jogosultságát is. Az új államokra nem vonatkozik a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabad áramlása, sem a közös pénz, nem érintik őket az Európai Központi Bank intézkedései, sem az agrártámogatások - sorolt néhány példát a kormányfő.

Hangsúlyozta, hogy természetesen minden új állam kérheti felvételét, de a jogszerű módon megindított csatlakozási folyamat akár évekig is eltarthat, Spanyolország is nyolc évig várt rá. Emellett meg kell szereznie a többi tagország támogatását is. Mariano Rajoy nem akart találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mi történhet Skóciában csütörtökön, de azt megerősítette, hogy az unió 28 tagállama "nem lelkesedik" ezért a folyamatért. Az elszakadás rossz az egész uniónak, Európában mindenki "mérhetetlenül károsnak" tartja, az gazdasági visszaesést és szegénységet hoz majd - mondta.

A spanyol miniszterelnök szerint sok különbség van a csütörtöki skót és a november 9-re tervezett katalán függetlenségi népszavazás között. Mint mondta, azért, mert a skótoknak jóval kisebb mértékű az önállósága, mint a katalánoknak vagy a baszkoknak Spanyolországban. 

Alex Salmond skót miniszterelnök a BBC rádió egyik műsorában reagált. Úgy vélte, Skócia vonzó az Európai Unió számára, mivel az uniós kőolajtartalékok 60 százaléka, a létező megújuló energiaforrások 25 százaléka és a halászat 20 százaléka itt található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?