Külön ajtó a vevőknek és külön ajtó az áruszállítóknak azokban az élelmiszerboltokban, ahol szeletelt párizsi kapható. Az eladó, aki zöldséget, gyümölcsöt árusít, nem foglalkozhat húsáruval vagy kenyérrel. A csatlakozás után ilyen és ehhez hasonló élelmiszerbiztonsági előírásokat kell betartaniuk a kereskedőknek.
Nehéz idők várnak a boltosokra
Szlovákiában az utóbbi években gombamód szaporodtak a garázsokban, családi házak aljában vagy valamilyen kis alapterületű bérleményekben megnyitott élelmiszerboltok. Helyzetüket a sokasodó multinacionális cégek egyre jobban nehezítik. De nemcsak a multik, hanem a szigorodó élelmiszerbiztonsági szabályok is fejfájást okoznak a kisbolt tulajdonosoknak. Szakemberek szerint a csatlakozás után valószínűleg sokan bezárnak majd. Május 1-től ugyanis minden élelmiszert árusító üzletre új uniós higiéniai követelmények vonatkoznak.
Szigorú feltételeket kell megteremteni a boltokban, amelyek ma, főleg ott, ahol bérelt boltokban dolgoznak a kereskedők, fizikailag egyszerűen nem megvalósíthatók. ĺgy például ahol felvágott vagy húsétel forgalmazása történik, ott külön bejárat kéne, ahol az árut beviszik és egy külön bejárat, ahol a fogyasztó bejön, majd távozik. Ott, ahol megszegik ezt a felvágottat, ott 3 méteren belül egy hideg-meleg vizes mosdónak kéne lenni, függetlenül attól, hogy milyen egyéb mosdóhelyiségek vannak. Ugyanígy problémát jelenthet az, hogy külön fűtőtérbe kell majd rakni a felvágottat, külön a sajtot, külön a hidegkonyhai készítményt és külön a cukrászati termékeket.
Zöldáru tárolását csak külön raktárhelyiségben lehetséges, ahol csak annyit szabad tárolni, amenynyi a pulton elfér. A tojást csak előrecsomagolt állapotban lehet önkiszolgáló jellegű üzletekben forgalmazni.
A kis létszámú boltokban az is óriási gondot okozhat majd, hogy az uniós előírás szerint a nyers húst, a zöldség-gyümölcsöt, valamint az egyéb élelmiszereket ugyanaz az eladó nem árusíthatja.
A kenyeret és pékárut a földtől 50 centiméterre kell elhelyezni, és biztosítani kell, hogy ne legyenek porosak a termékek. Ez a legtöbb helyen megoldható. Újabb ajtót viszont nehéz beépíteni egy már meglévő adottságú üzletbe, ami pedig komoly fejtörést okoz a kereskedőknek. Azonban a feltételek teljesítéséhez a pluszköltség mellett jelentős többletmunka is szükséges, ami pénzt nem, csak időt igényel. Az élelmiszerbiztonsági rendszer legfontosabb eleme ugyanis a részletes, mindenre kiterjedő dokumentáció. Egyrészt a takarításról készíteni kell egy takarítási, fertőtlenítési utasítást, és vezetni is kell, ki, mikor, milyen takarítóeszközzel, milyen anyagok felhasználásával végezte el a munkát. Ugyanez vonatkozik a rovar- és rágcsálóirtásra. Eddig is kellett irtani, most viszont tervet kell majd készíteni, alaprajzon elhelyezett, beszámozott módon jelölni, hogy hova helyeztünk el bármilyen típusú irtószereket, és ezt vezetni. A hűtőberendezések üzemeltetéséről is naplót kell vezetni, amiben munkakezdéskor és munkavégzéskor rögzíteni kell az adatokat, és folyamatosan figyelni kell a hőmérőknek az állását. A kereskedők úgy látják, hogy az aprólékos feljegyzések elkészítése naponta akár több órát is igénybe vehet.
Minden kereskedőnek alapvető érdeke és kötelessége, hogy a boltjában tisztaság legyen. Ebben nincs különbség új vagy régi, nagy vagy kisbolt között. Az uniós feltételeknek azonban a multik minden bizonnyal könnyebben meg tudnak majd felelni. Számos élelmiszerforgalmazó még nem készült fel a változtatásokra. Azt pedig nem lehet pontosan tudni, mindez mennyi kisbolt bezárásához vezet majd. De egy biztos: a csatlakozás után sokan kerülnek nehéz helyzetbe. (mtv, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.