<p>Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondott, és átadta a hatalmat a hadseregnek - jelentette be a kairói televízióban pénteken kora este Omar Szuleimán alelnök. A Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött a hír hallatán. A nép megdöntötte a rendszert - kiabálták zászlókat lengetve, s városszerte dudálással jelezték örömüket az autósok.</p>
Mubarak lemondott, Egyiptom ünnepel (összefoglaló)
"Az ország nehéz körülményei között Hoszni Mubarak elnök úgy döntött, hogy elhagyja az államfői posztot. Az állam ügyeinek intézésével a fegyveres erők tanácsát bízta meg" - mondta Szuleimán.
Barack Obama amerikai elnök egyenes adásban nézte a kairói bejelentést - közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy az elnök beszédet fog mondani Mubarak lemondásáról.
Brüsszelben Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette: Mubarak "meghallotta a nép hangját".
"Meggyőződésem, hogy ez most a békés, tartós és demokratikus változás történelmi jelentőségű napja" - kommentálta Jerzy Buzek, az Európai Parlament (EP) elnöke Mubarak lemondásának hírét. Az EP-elnök teljes támogatásáról biztosította az egyiptomi népet, és hangsúlyozta, hogy "mindez csak a tartós változásokhoz vezető hosszú út kezdete". Szerinte most az a legfontosabb, hogy "gondosan megoltalmazzák az elnyert szabadság virágait".
Örömünnep tört ki Tuniszban is, ahol egy hónapja szintén megdöntötték a diktatórikus rendszert.
Izraelben azt remélik, hogy az egyiptomi átmeneti időszak "zökkenőmentes" lesz Hoszni Mubarak elnök lemondása után - mondta Jeruzsálemben egy kormányzati forrás.
A Gázai övezet örömmámorban úszik - jelentette a francia hírügynökség.
Az al-Arabíja hírtelevízió korábban azt jelentette, hogy Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és családja Kairóból-Sarm es-Sejkbe távozott.
Mubarak gyakran tartózkodik az üdülőhelyen, ahol rezidenciája van, s ott rendszeresen fogad vendégeket is. Az al-Arabíjának az elnök távozásáról szóló első jelentése még úgy szólt, hogy a Mubarak-család elhagyta Egyiptomot.
Még péntekre virradó éjszaka a tüntetők megjelentek a Heliopoliszban, Kairó egyik külvárosában lévő Ittihádíja elnöki palotánál is - a megmozdulások január 25-i kezdete óta először -, s a palota körüli faltól mintegy ötven méterre, szögesdrótakadály mögött táboroztak le. A rezidenciát a hadsereg elitalakulata, a Köztársasági Gárda védi hat páncélozott járművel, köztük három harckocsival.
Ezrek gyűltek össze pénteken Kairóban, hogy követeljék Hoszni Mubarak távozását. Egyes értesülések szerint radikális beállítottságú fiatalok az elnöki palota ostromát tervezték. A tiltakozók azt skandálták, hogy "Le Mubarakkal". Mintegy tízezer ember gyűlt össze az egyiptomi állami televízió épületénél, a tömeges tiltakozások újabb helyszínénél is. A tiltakozókhoz 15 katonatiszt is csatlakozott, századositól alezredesi rangig - közölte Ahmed Ali Sumán őrnagy. Nagy tömegmegmozdulás volt Alexandriában is.
A legfelső hadvezetés a nap során a kormányellenes tüntetőknek azt ígérte, hogy az országban felfüggesztik a (30 éve érvényben lévő) rendkívüli állapotot, amint megszűnnek a mostani körülmények. Egyben jelezte: azt akarja, hogy a tiltakozók vonuljanak vissza az utcákról, és az élet térjen vissza normális medrébe. Megígérte továbbá, hogy szabad és tisztességes elnökválasztást tartanak az országban, s ehhez módosítják az alkotmányt.
A nap folyamán több vezető külföldi politikus is igyekezett nyomást gyakorolni Hoszni Mubarakra a lemondás érdekében.
Nyíltan és élesen megkérdőjelezte Barack Obama amerikai elnök, hogy a Hoszni Mubarak egyiptomi államfő hatalmi jogköreinek az alelnökére történő átruházása azonnali, érdemi és elégséges reformokat jelent a lázongó arab országnak. Obama Washingtonban közzétett közleményében így fogalmazott: "az egyiptomi népnek azt mondták, hatalmi átmenetről van szó, de egyelőre nem egyértelmű, hogy ez az átmenet azonnali, érdemi és elégséges" lenne.
Az egyiptomi elnök által csütörtök este bejelentett intézkedések nem kielégítőek, és a német kormányt továbbra is aggasztja az, hogy erőszakcselekmények lobbanthatják lángra az országot - fejtette ki véleményét Steffen Seibert német kormányszóvivő.
Lemondásra szólította fel Hoszni Mubarak egyiptomi államfőt Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök.
"Mubarak történelem, Mubaraknak le kell mondania" - fogalmazott Rasmussen. A dán kormányfő volt az első az EU-tagállamok vezetői közül, aki nyíltan lemondásra szólította fel Mubarakot.
Hoszni Mubarak "meghallotta az egyiptomi nép hangját" - értékelte az egyiptomi elnök lemondásának hírét pénteken Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Ashton szerint ezzel a lépéssel megnyílt az út a legnépesebb arab államban a "gyors és mélyreható reformok" előtt. A főképviselő hangsúlyozta, hogy most olyan, széles alapokon nyugvó kormányzatot kell létrehozni Egyiptomban, amely tiszteletben tartja a lakosság reményeit, és meghozza a stabilitást. Az Európai Unió - tette hozzá - kész arra, hogy ehhez segítséget nyújtson.
"Meggyőződésem, hogy ez most a békés, tartós és demokratikus változás történelmi jelentőségű napja" - kommentálta Jerzy Buzek, az Európai Parlament (EP) elnöke Mubarak lemondásának hírét. Az EP-elnök teljes támogatásáról biztosította az egyiptomi népet, és hangsúlyozta, hogy "mindez csak a tartós változásokhoz vezető hosszú út kezdete". Szerinte most az a legfontosabb, hogy "gondosan megoltalmazzák az elnyert szabadság virágait".
"A hadseregnek konstruktív szerepet kell játszania a demokratizálódási folyamatban" - jelentette ki Buzek.
Joseph Daul, az EP legnagyobb létszámú frakciójának, a jobbközép, kereszténydemokrata irányultságú néppárti képviselőcsoportnak az elnöke úgy vélekedett, hogy Mubarak távozása a békés átmenet kezdetét jelenti Egyiptomban "a pluralista demokrácia, a jó kormányzás és az emberi jogok (tiszteletben tartása) felé".
Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője nyilatkozatában szintén történelmi jelentőségű fejleményként értékelte Mubarak lemondását, és megállapította: Tunézia után most Egyiptomban is megkezdődik a demokratikus folyamat.
"Tunézia és Egyiptom népe bebizonyította, hogy tévedtek azok, akik szerint az iszlámot nem lehet összeegyeztetni a demokráciával" - hangoztatta Verhofstadt.
Moszkva reméli, hogy az egyiptomi ellenzék is készséget mutat a helyzet stabilizálására - jelentette ki Hoszni Mubarak államfő lemondására reagálva Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken újságírók előtt Moszkvában.
Lavrov úgy vélte, a Kairóból érkező hírek alapján számítani lehet erre.
"A legújabb híreket az alapvető politikai erők között zajló folyamat eredményének tekintjük. A történtek arról tanúskodnak, hogy a hatóságok felelősségteljesen közelítenek a problémákhoz, és a nemzeten belüli egyetértés elérésére törekednek. Arra számítunk, hogy a legutóbbi események elősegítik a stabilitás helyreállítását, a hatalmi struktúrák normális működésének biztosítását, s hogy nem csupán a jelenlegi hatalom, hanem az ellenzék is készséget mutat a helyzet stabilizálására" - mondta Lavrov a legfrissebb egyiptomi fejleményekről.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteki lemondása után a hadsereg Felső Katonai Tanácsa vette át az ország irányítását. A testületet Mohamed Huszein Tantáui védelmi és hadiipari miniszter vezeti.
A legnépesebb arab országban feloszlatják a kormányt és a parlamentet, a katonai tanács az alkotmánybírósággal együtt fogja gyakorolni a hatalmat - jelentették be péntek este Kairóban.
Mohamed HuszeinTantáui 1935. október 31-én született és 1956-ban csatlakozott a fegyveres erőkhöz.
Tábornagyi rendfokozattal rendelkezik, 1991 óta védelmi és hadiipari miniszterként a kormány tagja, 1995 óta pedig a fegyveres erők parancsnoka volt.
Tantáui Izraellel vívott három háborúban is részt vett: az 1956-os szuezi válság idején folytatott harcokban, valamint az 1967-es és 1973-as arab-izraeli háborúkban.
Védelmi miniszteri tisztsége mellett Mubarak január 29-én miniszterelnök-helyettessé is kinevezte, amikor az elnök leváltotta és átalakította kormányát, hogy ily módon próbálja meg lecsillapítani a lemondását és reformokat követelő tüntetők haragját - sikertelenül.
Katonai múltja és rangidőssége miatt Tantáui személyével kapcsolatban olyan találgatások alakultak ki, hogy elnökjelölt lehet, bár egyes elemzők szerint alacsony a hadsereg legénységi állományában alacsony a támogatottsága.
Ez egy történelmi nap, egy sarkalatos pillanat Egyiptom és a Közép-Kelet történetében, s az egyiptomiak jogait tiszteletben kell tartani - jelentette ki pénteken Kentuckyban Joe Biden amerikai alelnök.
Hangsúlyozta, hogy a változásnak "visszafordíthatatlannak" kell lennie, s egyúttal utalt rá, hogy Barack Obama amerikai elnök hamarosan (közép-európai idő szerint este fél 8-kor) televíziós beszédben fejti ki álláspontját az egyiptomi eseményekkel kapcsolatban.
Obamával pénteken délelőtt, az Ovális Irodában tartott megbeszélés közben közölték Hoszni Mubarak elnök távozását. Az elnök ezután a hivatala előtt felállított készüléken élőben figyelte az egyiptomi eseményekről szóló élő közvetítést.
Barack Obama csütörtökön élesen megkérdőjelezte, hogy Mubarak jogköreinek az alelnökre történő átruházása elégséges reformokat jelentene. Az amerikai elnök úgy fogalmazott: "az egyiptomi népnek azt mondták, hatalmi átmenetről van szó, de egyelőre nem egyértelmű, hogy ez az átmenet azonnali, érdemi és elégséges" lenne.
A svájci kormány pénteken úgy döntött, hogy befagyasztja Hoszni Mubarak megbukott egyiptomi elnök és családja minden számláját - jelentette be André Simonazzi kormányszóvivő.
A kabinet rendeletben utasította a svájci bankokat, hogy kutassák fel Mubarak lehetséges pénzeszközeit és vagyonát, és zárolják azokat. "Megerősíthetem, hogy Svájc azonnali hatállyal zárolta a volt egyiptomi elnök minden vagyonát" - mondta egy másik szóvivő, aki azt nem közölte, mekkora összegről van szó.
Az utóbbi években Svájc keményen igyekezett változatni azon a róla kialakult képen, hogy a jogtalanul szerzett vagyonok paradicsoma lenne. Ennek szellemében befagyasztatta a közelmúltban elűzött tunéziai elnök, Zine al-Abidine Ben Ali, illetve a hatalmához választási veresége ellenére is ragaszkodó elefántcsontparti államfő, Laurent Gbagbo számláit is.
Több százan ünnepelték pénteken Párizsban az Invalidusok terén Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondását.
A Szajna menti hatalmas téren már Omar Szuleimán alelnök bejelentése előtt tucatnyian gyülekeztek: az egyiptomi, tunéziai és algériai származású franciák eredetileg Mubarak lemondását követelő tüntetése - amelyen cipőiket és az egyiptomi zászlót lengették - azonban pillanatok alatt a kairói Tahrír téren tapasztalható spontán örömünneppé alakult át.
A "Mubarak takarodj!" skandálást a "Mubarak eltakarodott! Éljen Egyiptom!" váltotta fel, és az emberek egymás nyakába borultak. A nagygyűléshez alig egy óra alatt több százan csatlakoztak.
"Újra szabad álmodnunk. Ez egy csodálatos nap! Eddig be kellett fognunk a szánkat. Most végre kinyithatjuk, és biztos vagyok abban, hogy Egyiptomra csodálatos jövő vár" - mondta egy 25 év körüli egyiptomi francia az I-Télé hírtelevízióban. Egy másik fiatalember elmondta: "Vége a Mubarak-generációnak, amely mi voltunk. Megnyílt az út egy új, Mubarak nélküli generáció számára. 30 éves vagyok, és azóta ő volt hatalmon". Többen úgy nyilatkoztak, hogy mielőbb szeretnének hazatérni Egyiptomba, együtt ünnepelni honfitársaikkal.
Izraelben azt remélik, hogy az egyiptomi átmeneti időszak "zökkenőmentes" lesz Hoszni Mubarak elnök lemondása után - mondta Jeruzsálemben egy kormányzati forrás. "Reméljük, hogy a demokrácia felé történő átmenet Egyiptomban erőszak nélkül zajlik, s hogy a két ország közötti békeszerződés érvényes marad" - tette hozzá. "Ez a szerződés mindkét ország érdekét szolgálja, s garanciát jelent a térség egészének stabilitása szempontjából" - mondta.
Izrael és Egyiptom 1979-ben kötött békeszerződést egymással, lezárva a két ország közötti háborúk sorozatát, s ez a szerződés azóta is érvényben van, lényegében garantálva a zsidó állam biztonságát.
Izrael éppen ezért aggodalommal nézte az elmúlt hetek egyiptomi tüntetéseit. Benjámin Ben Eliezer volt izraeli védelmi miniszter azonban egy pénteki tévényilatkozatában úgy vélte, hogy Mubarak azt tette, amit tennie kellett. "Az utca győzött" - tette hozzá.
Az arab világ nagy részében ünneplés fogadta Mubarak távozását, s a Gázai övezettől Bejrútig tömegek özönlöttek az utcákra.
A Gázai övezet örömmámorban úszik - jelentette a francia hírügynökség. A területet kormányzó Hamász radikális iszlám szervezet a "forradalom győzelmének kezdeteként" üdvözölte Mubarak lemondását, miközben a terület lakosai levegőbe lövöldöztek, illetve tűzijátékkal ünnepeltek. A Gázai övezetnek közös határa van Egyiptommal, s a kairói vezetés az elmúlt években szigorúan korlátozta a határátkelést, illetve az áruk szállítását, feldühítve ezzel a helybelieket. A Hamász szóvivője fel is szólította az új egyiptomi vezetést, hogy azonnal oldja fel a Gázai övezet blokádját.
Bejrútban alig néhány pillanattal Omar Szuleimán egyiptomi alelnök Mubarak lemondásáról szóló bejelentése után tűzijátékok fénye világította meg az eget, miközben az utcákon mindenütt dudáló autókat lehetett látni. A főként síiták lakta dél-bejrúti és dél-libanoni körzetekből pedig fegyverropogás hallatszott: az ünneplő emberek a levegőbe lőttek. A síita Hezbollah szervezet méltatta az egyiptomi nép "történelmi győzelmét".
Irán szintén üdvözölte az egyiptomi fejleményeket. A teheráni külügyi szóvivő szerint az egyiptomi emberek "nagy győzelmet" arattak. "Reméljük, hogy folytatva ezt az utat az egyiptomiak összes történelmi követelése megvalósul" - mondta. Nem sokkal korábban Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök egy - a francia hírügynökség által "messianisztikusnak" minősített - teheráni beszédben azt hangoztatta, hogy a Közel-Kelet hamarosan megszabadul az Egyesült Államoktól és Izraeltől. Az elnök az iráni iszlám forradalom győzelmének 32. évfordulóját ünneplő több százezer fős tömeg előtt mondott pénteken beszédet, s úgy vélte: hamarosan egy olyan, új Közel-Kelet jön létre, amelyben az elnyomóknak nem lesz semmilyen helyük. A síita Iránnak nincs diplomáciai kapcsolata a szunnita (s az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok szoros szövetségesének számító) Egyiptommal, illetve Tunéziával.
Az egyiptomi fegyveres erők legfelső tanácsa le fogja váltani a kormányt, és felfüggeszti a parlament mindkét házának működését - jelentette az al-Arabíja hírtelevízió.
Az erről szóló közleményt rövidesen közreadják. Az ország irányítását átvevő katonai tanács élén Mohamed Huszein Tantáui védelmi miniszter áll - közölte a dubaji székhelyű televízió.
Bejelentette lemondását az eddigi kormánypárt, a Nemzeti Demokrata Párt főtitkára, Hoszám Badrávi is.
Amr Musza, az Arab Liga egyiptomi származású főtitkára, akiből esetleg pályázik az ország elnöki posztjára, előre gondolkodik: "előre tekintek, arra, hogy nemzeti közmegegyezést építünk a következő ütemben. Itt a nagy lehetőség, kinyílt az ablak a fehér forradalom és az elnök lemondása nyomán" - mondta.
Ajman Núr, aki a második helyen végzett a 2005-ös elnökválasztáson, úgy vélekedett, hogy "a nemzet újjászületett, és a hadsereg megértette, hogy a civil uralom előkészítése a küldetése". "Ez a legnagyobb nap Egyiptom történetében, és nem fog megismétlődni... Már az átmeneti időszakra tekintünk, amely a civil államhoz juttat el bennünket, s ez a civil állam teljesíti jogos követelésünket, hogy szabad, civil országunk legyen" - mondta az al-Dzsazíra televíziónak.
Az ünneplés az egész országra kiterjedt, az emberek az utcákra özönlenek - tűnik ki a jelentésekből. Kairóban egymillió, Alexandriában 4-500 ezer ember ünnepel. Sokan istent dicsőítik "Allah akbar" kiáltásokkal.
Egyszerű emberek véleménye:
Serif el-Husszeini ügyvéd: El sem hiszem, hogy egy új elnököt is láthatok az életemben... semmi sem állíthatja meg az egyiptomi népet. Ez új korszak Egyiptom életében.
Ahmed a Kairótól délnyugatra lévő Fajjúmból, az elnöki palotánál: Hála istennek. Munkanélküli vagyok miatta, az élet borzalmas volt, az életem most kezdődik. Végre fellélegezhetünk.
Mohamed Abdel Baki munkás: Hála istennek, vége az igazságtalanságnak, az élet jó lesz.
Reda ar-Rubi, pék: Minden jobb lesz, de ha nem, újra kijövünk, és még több változtatást követelünk. Elég volt. Véget vetettünk minden igazságtalanságnak.
Szafvan Abu Sztat: Mostantól fogva, akárki is fog uralkodni, tudni fogja, hogy ez a nép hatalmas.
Ali al-Tajab fiatal tüntető: ez nemzedékünk legboldogabb napja.
Kórus a Tahrír (Szabadság) téren: Egyiptomi vagyok... Büszke vagyok Egyiptomra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.