Moszkva. Orosz közlés szerint az orosz határ irányába halad fegyvereseivel Ruszlan Gelajev csecsen hadúr a grúziai Pankiszi-szorosban, ahol tisztogató műveletekbe kezdett a grúz hadsereg.
Moszkva nem reagál
A parancsnok 10 kilométerre közelítette meg a határt. Embereinek számát 160 főre becsülik, kétharmadukat arab önkéntesek és zsoldosok alkotják, akik közül többen a tálibok oldalán harcoltak Afganisztánban. Gelajev volt az, aki fegyvereseivel tavaly betört, és hetekig harcolt – a Grúziától az 1990-es években de facto elszakadt – Abháziában. Alakulatát gyanúsítják egy ENSZ-megfigyelőket szállító helikopter lelövésével is. A grúz erők pankiszi akciója most aggodalmat váltott ki Szuhumiban: az abház vezetés Moszkva és a nemzetközi közösség segítségét kérte, ha Tbiliszi a szakadár köztársaság fölött is katonai úton próbálná visszaállítani szuverenitását. A csecsen szakadárok az 1990-es években még a szintén muzulmán és szeparatista abházokat támogatták, amikor viszont Szuhumi Moszkva felé fordult, a grúzok oldalára álltak. A közelmúltban végrehajtott, állítólagos pankiszi orosz bombázás miatt Tbilisziben ismét felerősödtek azok a hangok, amelyek a Független Államok Közösségének felhatalmazásával ott állomásozó orosz békefenntartók kivonását követelik Abháziából. Eduard Sevarnadze grúz elnök nem ért egyet ezzel, mint ahogy azzal a parlamenti felvetéssel sem, hogy Grúzia lépjen ki a FÁK-ból, és szakítsa meg a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal, ha Moszkva nem ismeri el felelősségét, és nem fizet kártérítést a légi támadás polgári áldozatainak.
Az orosz vezetés még nem reagált arra a grúz ajánlatra, hogy a két ország közösen vizsgálja ki a bombázás körülményeit. Moszkva cáfolja a támadás tényét, amit EBESZ-megfigyelők is megerősítettek, és Washington is elítélt. Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter szerint a támadás a grúz légierő műve volt, de a csecsen szakadároktól való félelmében Tbiliszi Moszkvára hárítja a felelősséget. Több orosz politikai tényező szerint Vlagyimir Putyin orosz elnöknek találkoznia kellene Sevardnadzéval. Alekszej Arbatov, a duma védelmi bizottságának alelnöke szerint ez azért is sürgető, mert a két ország fegyveres konfliktusba keveredhet, ha a grúz csapatok elől a csecsenek Grúzia más területeire húzódnak, és onnan támadják Oroszországot, amit esetleg válaszcsapás követ.
A szövetségi csapatok az utóbbi időszak egyik legnagyobb sikereként emlegetik, hogy hétfőn Csecsenföldön sikerült likvidálni a hírhedt Sámil Bászájev hadúr jobbkezét, Aszlambek Abdulhadzsijevet. A „Nagy Aszlambek” mozgalmi néven ismert parancsnok Bászájev legközelebbi embere volt a bugyonnovszki kórház 1995-ös elfoglalásakor. Halálát szakadár források még nem erősítették meg.
118-ra nőtt a halálos áldozatok száma
Rosztov-na-Donu. Száztizennyolcra nőtt az Mi-26-os orosz katonai szállító helikopter ellen intézett augusztus 19-i csecsen fegyveres támadás halálos áldozatainak száma. A tegnapra virradó éjszakán belehalt súlyos égési sérüléseibe egy orosz katona, aki a csecsen szakadárok által rakétával lelőtt helikopteren utazott. 114 ember halt szörnyet a helyszínen a helikopter lezuhanásakor, négy orosz katona később halt bele sérüléseibe. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.