<p>Hivatalosan el nem ismert morva zászlókat tűznek ki több mint 180 morvaországi település polgármesteri hivatalára július 5-én, szent Cirill és Metód szláv hittérítők napján, a Cseh Köztársaság nemzeti ünnepén.</p>
Morva zászlókat tűznek ki Morvaországban
A Týden című társadalompolitikai hetilap internetes hírportálja szerint a zászlókitűzést a Morva Nemzeti Közösség kezdeményezte, amely szeretné tartományira változtatni a Cseh Köztársaság jelenlegi kerületi (regionális) közigazgatási-területi berendezkedését, és elérni egy morva parlament létrehozását.
"Felhívásunkra tavaly még csak néhány település reagált. Az idei visszhang nagyon kellemes meglepetés" - nyilatkozta Vladimír Novotný, a Morva Nemzeti Közösség elnöke.
Kifejtette: a zászlókitűző települések között több fontosabb város is van - Šumperk, Mikulov, Zábřeh na Moravěe, Vyšskov, Uherskýy Brod, Dačcice, Moravské Budějovice. A kezdeményezéshez a dél-morva metropolis Brno (Brünn) Komín nevű városrésze is csatlakozott.
Morvaország nem hivatalos zászlaja egy vízszintesen megosztott sárga és piros részből áll, amelynek közepén a morva-oroszlános tartományi címer van elhelyezve. Az eredeti morva zászlót - a tartományi címer nélkül - több mint másfél évszázada, 1848-ban a morva tartományi gyűlés fogadta el. Használatát a csehszlovák köztársaság 1920-ban betiltotta. Jelenleg az ilyen zászlók kitűzését nem szabályozzák, s nem szabható ki érte semmiféle büntetés.
"Miután a sárga-piros sávokból álló zászló ma Prága hivatalos zászlaja, ezért hozzáadtuk még a tartományi oroszlánt, hogy a két zászló megkülönböztethető legyen" - mondta újságíróknak Novotný.
"A Cseh Köztársaság nem ismeri el a tartományi berendezkedést, ezért hivatalos morva zászló sincs" - jelentette ki Milan Řepa, a cseh tudományos akadémia brünni történeti intézetének munkatársa. A történész szerint a zászlókitűzés "nem törvényes lépés", de a jelenlegi szabályok szerint nem is büntethető.
"Nem kizárt, hogy az akció a morva nacionalizmus új hullámának bizonyítéka, ahogy azt már a kilencvenes évek elején is láttuk" - vélekedett Řepa.
Állítása szerint a morva zászlót a 19. században elsősorban a német ajkú morvák tartották nagy becsben, míg a cseh ajkúak gyakrabban használták a fehér, piros, kék sávokat tartalmazó klasszikus cseh zászlót.
Morvaország a Cseh Királyság, illetve a Habsburg-uralom idején is önálló tartomány volt. Közigazgatási határait máig elismerik. A volt Csehszlovákia cseh-szlovák szövetségi állammá alakításakor a hatvanas évek végén volt ugyan javaslat egy cseh-morva-szlovák föderáció felállítására is, de azt Prága és Pozsony is elutasították.
A rendszerváltás után a kilencvenes évek elején - előbb Csehszlovákiában, majd az önállóvá vált Csehországban - újabb kísérletek történtek Morvaország erőteljesebb megjelenítésére, de a morva pártok nem szereztek jelentősebb támogatást a választásokon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.