<p>Elfogadható lépés volt amerikai részről a Szíriában pénteken végrehajtott légitámadás, de továbbra is a közel-keleti arab országban dúló polgárháború békés rendezésére kell törekedni - jelentette ki Angela Merkel német kancellár.</p>
Merkel szerint elfogadható az amerikai légitámadás
A kancellár sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy péntek reggel telefonon beszélt Francois Hollande francia államfővel és Paolo Gentiloni olasz miniszterelnökkel a "korlátozott és célzott" amerikai légicsapásról. Mindhárman egyetértenek abban, hogy a történtekért kizárólag Bassár el-Aszad szíriai elnök visel felelősséget.
Rámutatott, hogy a vegyifegyver-használat háborús bűncselekmény, és hozzátette: a háborús bűncselekmények dimenziójára, az emberi szenvedés mértékére és az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elleni "blokádra" tekintettel elfogadható lépés volt az amerikai légitámadás.
Azonban az eset arra is rámutatott, hogy minden eddiginél nagyobb erővel kell törekedni a politikai rendezésre az ENSZ BT-ben és a genfi béketárgyalásokon - mondta Angela Merkel.
A tárgyalások révén meg kell teremteni a politikai átmenet lehetőségét, és demokratikus úton véget kell vetni a szíriai polgároknak oly sok szenvedést okozó Azsad-rezsimnek - mondta a kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke.
Hasonlóan fogalmazott Sigmar Gabriel külügyminiszter, a koalíciós társ szociáldemokrata párt (SPD) politikusa is, az SPD kancellárjelöltje, Martin Schulz pedig azt emelte ki, hogy az Európai Uniónak (EU) hangsúlyosabb szerepet kell vállalnia a szíriai válság rendezésében.
Ez a szerep "politikai, és nem katonai", betöltéséhez pedig az szükséges, hogy az EU tagjai szorosabban összefogjanak - húzta alá Martin Schulz.
"Csak a belül összetartó Európa felelhet meg megnövekedett külső felelősségének" - fogalmazott az SPD elnöke. Angela Merkelhez hasonlóan hangoztatta, hogy az amerikai légitámadás után megkettőzött erővel kell törekedni a válság diplomáciai rendezésére.
Német kormányzati adatok szerint Washington előre értesítette Berlint a készülő támadásról. James Mattis amerikai védelmi miniszter péntek hajnalban személyesen tájékoztatta német kollegáját, Ursula von Leyent a tervezett akcióról. Ezután a védelmi miniszter és Christoph Heusgen, a kancellár kül- és biztonságpolitikai tanácsadója értesítette Angela Merkelt a küszöbönálló légicsapásról.
Az Egyesült Államok péntek hajnalban Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel csapást mért a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen, megtorlásul a keddi feltételezett vegyifegyver-támadásért, amelynek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolja. A robotrepülőgépeket a Földközi-tenger keleti térségében állomásozó amerikai rombolóhajókról indították el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.