Merkel eltávolodik a "sikerülni fog, megoldjuk" jelszótól

Berlin |

<p>Angela Merkel német kancellár eltávolodik a menekültválság megoldására irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatban híressé vált kijelentésétől, miszerint &quot;sikerülni fog, megoldjuk&quot; (wir schaffen das), vagyis Németország megbirkózik a válsággal.</p>

A kancellár a Wirtschaftswoche című német gazdasági hetilap alapításának 90. évfordulója alkalmából szeptember 26-án megjelenő különszámhoz készült interjúban a hét végén előzetesen ismertetett részletek szerint kiemelte: a jelszóként emlegetett kijelentés a "politikai munkám része, mert meggyőződésem szerint Németország erős ország, és megerősödve kerül ki" a válságból.

Merkel hozzátette: a "sikerülni fog, megoldjuk" kifejezi azt a bizakodó hozzáállást, amelyet "biztosan sokan ismernek a munkájukból vagy a magánéletükből, de néha úgy érzem, hogy ez a mondatot kissé kiragadják, túl sok mindent magyaráznak bele". 

"Annyira sokat, hogy  legszívesebben már nemigen ismételném meg" - mondta. 

A wir schaffen das "egyfajta leegyszerűsítő mottóvá, szinte üres szólammá vált" - jegyezte meg a német kancellár.

Megfigyelők az interjúval kapcsolatban rámutatnak, hogy Angela Merkel már hetek óta nem használja a kifejezést. Úgy tűnik, felváltotta a "Németország Németország marad" (Deutschland wird Deutschland bleiben) mottó. Ezt használta az őszi parlamenti (Bundestag) szezon hagyományosan legfontosabb eseményén is, a kancellári hivatal jövő évi költségvetési fejezetéről szeptember elején tartott vitában.

A politika szavaktól független részét tekintve látható, hogy a német kormány irányvonala jelentősen módosult tavaly augusztus végéhez képest, amikor a kormányfő először mondta nyilvánosan a menekültválsággal kapcsolatban, hogy "sikerülni fog, megoldjuk". 

Az új irány mindenekelőtt az uniós külső határ hatékony ellenőrzését, az illegális határátkelés megakadályozását célozza, legfontosabb jelei közé tartozik az Égei-tengeren húzódó görög-török uniós külső határon főleg német törekvésre elindított NATO-művelet és a márciusi EU-Törökország megállapodás a menekültválság közös kezeléséről.

A politika módosulása a szavakban is rendszeresen megjelenik, például az Európai Unió Pozsonyban tartott pénteki informális csúcstalálkozója után Angela Merkel tájékoztatóján elsősorban azt hangsúlyozta, hogy "meg kell állítani az illegális migrációt".

Azonban pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének népszerűsége az irányváltás ellenére csökken. 

A Bild am Sonntag című vasárnapi lap megbízásából készült felmérés alapján a CDU/CSU a szavazatok 32 százalékát szerezné meg, ha most vasárnap lenne a Bundestag-választás. Ez az idei legalacsonyabb érték, és csaknem 10 százalékpontos visszaesés a legutóbbi, 2013-ban tartott választáson elért 41,5 százalékhoz képest. A CDU/CSU gyengülésével párhuzamosan egyre erősödik a pártszövetségtől jobbra álló, parlamenten kívüli Alternatíva Németországnak (AfD) támogatottsága, amely most éves csúcson, 14 százalékon áll. A 2013-ban alapított párt előretörése kihívás a CDU/CSU-nak,  amely fennállása óta arra törekszik, hogy tőle jobbra ne vesse meg a lábát számottevő erő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?