Mérgezett légkörről cikkezett a külföldi sajtó

New York/Róma/Berlin/Párizs. A világsajtó szájára nem tett lakatot a Magyarországon érvényben lévő kampánycsend.

New York/Róma/Berlin/Párizs. A világsajtó szájára nem tett lakatot a Magyarországon érvényben lévő kampánycsend. A The New York Times szerint a kampány felfokozta az érzelmeket, előhozta a kommunizmus örökségének, illetve a nacionalizmussal kapcsolatos ellenérzéseknek a kérdését – azt a kérdést, hogy mit jelent magyarnak lenni. A tudósításában helyet kapott az a megállapítás, hogy a Fidesz reméli: a szocialisták és a szabad demokraták biztosnak érzik a győzelmet, és otthon maradnak, miközben sikerül a szavazó urnákhoz hívni azokat a vidékieket, akik két héttel ezelőtt otthon maradtak. Mérgezett légkörben telt el az elmúlt két hét, amely kettéhasította Magyarországot, megosztotta a családokat, és még az iskolákban is olyan besúgói légkört teremtett, amely a szovjet érát is megszégyeníti – állapítja meg tegnapi kommentárjában a La Repubblica budapesti különtudósítója. Mint a szerző írja, a populista jobboldal apokaliptikus szavakat használt a baloldallal szemben. Azt mondják, a fiatal és feltörekvő Orbán Viktort a vesztés lehetősége megőrjíti. Az ország összes postását „katonailag hadrendbe állították” a kampány utolsó napján, megbízva őket, hogy osszák szét mindenütt a jobboldal felhívását Orbán újjáválasztása érdekében. A megmérgezett választási kampány egyben a magyarok identitásválságának a kifejezője is – vélekedett a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban közölt elemzésében Matthias Rüb. „Elsősorban az Orbán kormányfő körüli, nacionalista hevületű ifjú konzervatívok vették tűz alá az ellenzéket. Az a vád, miszerint a szocialisták és a baloldali liberálisok hazaárulók, még az enyhébbek közé tartozott. Az ellenzék sem maradt adós, és diktátori hajlamokat vetett Orbán szemére. Végül már annyira mérgezetté vált a légkör, hogy mindkét fél választási csalással gyanúsította a másikat” – írta a német tudósító.

A Libération című baloldali francia lap a hét végi számában azt jósolta, hogy Orbán Viktor, aki az előző négy évben tekintélyuralmi hatalmat épített ki, vereséget szenvedhet a második fordulón. A Testnevelési Egyetemen tartott Orbán-beszéd kapcsán a lap felveti: vajon nem azt a célt szolgálta-e az esemény, hogy előre megkérdőjelezze a vasárnapi második forduló végeredményét. A cikkíró úgy látja, hogy az Orbán-kormány az előző négy évben alkotmányellenes intézkedésekkel – köztük említi a parlament háromhetenkénti ülésezését, a média és az igazságszolgáltatás megrendszabályozását – de facto prezidenciális rezsimet kényszerített az országra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?